Unirea a fost executată la Stuttgart

220bbb102ac6c1eb1ce9ed4626896c0e
Autor: | | 12 Comentarii | 0 Vizualizari

VfB Stuttgart nu i-a dat nicio şansă campioanei României, pe care a învins-o cu scorul de 3-1. Nemţii au rezolvat calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal după doar 11 minute de joc, moment în care conduceau cu 3-0! Unirea Urziceni îşi continuă totuşi aventura europeană. Locul trei în Grupa G, echipa lui Dan Petrescu se va bate în Liga Europa.

Coşmarul Unirii Urziceni la Stuttgart a început în minutul trei, atunci când internaţionalul român Ciprian Marica a deschis scorul. Până să se dezemticească, ialomiţenii au mai încasat două goluri. În minutul 11, tabela de marcaj arăta un neverosimil 3-0. Antrenorul Unirii nu a putut conta la Stuttgart pe doi dintre cei mai buni oameni ai săi, căpitanul Galamaz şi Ricardo Gomes. În dimineaţa jocului, în locul anunţatei plimbări prin oraş, Dan Petrescu a programat un antrenament uşor. La partida din Germania, în tribună, s-au aflat o mulţime de impresari din fotbalul european, atraşi de "anonimii" Unirii Urziceni, dar şi de antrenorul Dan Petrescu. La VfB a debutat cu dreptul, ca antrenor principal, elveţianul Christian Jürgen Gross. Tehnicianul în vârstă de 55 de ani fusese instalat în funcţie duminică, în aceeaşi zi în care Marcus Babel a fost dat afară. Echipele de start: STUTTGARTt: Lehmann - Celozzi, Tasci, Delpierre, Boka - Trasch, Khedira, Hleb, Gebhardt - Pogrebniak, Marica. Rezerve: Ulreich, Niedermeier, Rudy, Cacau, Magnin, Kuzmanovici, Schieber. Antrenor: Christian Gross UNIREA: Arlauskis - Bordeanu, Fernandes, Mehmedovici, Brandan - Semedo, Pădureţu, I. Apostol, T. Bălan - Onofraş, Bilaşco. Antrenor: Dan Petrescu Rezerve: Tudor, Todoran, Paraschiv, Varga, Rusescu, Nicu, Frunză Arbitri: Viktor Kassai - Gabor Erös, Tibor Vámos. Rezervă: Tamás Bognar (toţi Ungaria) - VfB merge mai departe în Liga Campionilor. Unirea continuă în Liga Europa. min.92 - FINAL: VfB STUTTGART - UNIREA URZICENI 3-1 min.91 - Bilaşco şutează de la marginea careului mare, mult pe lângă poartă. min.90 - De la margine se arată două minute de prelungire. min.90 - De la margine, Christian Gross îşi cravaşează elevii, cărora le-a ordonat să iasă la joc. min.90 - VfB, fără prea mari eforturi pune stăpânire pe joc. Corner, după ce Arlauskis a scos spectaculos şutul cu efect al lui Cacau. Din nou corner. De această dată Bordeanu a respins. min.89 - Ialomiţenii domină partida, dar nu se pot apropia de poarta nemţilor. min.88 - Unirea riscă. Petrescu l-a trimis pe Mehmedovici în atac. Fundaşul Unirii a reluat cu capul o centrare de pe partea stângă, dar Lehmann a prins fără probleme. min.87 - Schimbare la Unirea: Todoran, în locul lui Apostol. min.87 - Ocazie mare VfB: Cacau a reluat spre poarta ialomiţenilor, dar Arlauskis a prins. min.85 - Unirea forţează. Ialomiţenii caută să înscrie pentru a relansa partida. min.84 - Schimbare la VfB: Cacau, în locullui Marica. min.83 - Unirea încearcă să se apropie de poarta lui Lehmann, dar fără prea mari şanse de reuşită. min.81 - Gross pregăteşte o nouă schimbare. Cacau e la marginea terenului. min.80 - Fernandez face eforturi şi rămâne pe teren. min.80 - Ocazie uriaşă a nemţilor: Gebhardt şutează în plasa laterală după o fază la care apărarea ialomiţenilor a fost din nou ridiculizată. min.78 - Ocazie pentru VfB: o centrare a lui Gebhardt crează panică în careul Unirii. min.77 - Bruno Fernandez, care a fost lovit de un coechipier în prima repriză nu mai poate continua partida. Are faţa tumefiată şi sângele îi curge din nou pe faţă. min.76 - Cartonaş galben: Brandan, pentru un gest nesportiv. min.74 - Ocazie uluitoare a nemţilor: Gebhardt a intrat în careul ialomiţenilor şi a şutat la vinclu, cu interiorul, dar bara l-a salvat pe Araluskis. min.73 - Un atac al Unirii e irosit de Semedo, care a centrat slab de pe partea dreaptă. min.71 - Din nou VfB reduce motoarele şi o invită pe Unirea la joc. Ialomiţenii nu se aruncă însă în atac. min.69 - Cartonaş galben: Apostol, pentru un fault la Gebhart. min.65 - Contraatac periculos al Unirii. Varga i-a centrat lui Semedo, dar portughezul nu a ajuns balonul. min.63 - VfB atacă permanent, încercând să se desprindă din nou la trei goluri pe tabela de marcaj. min.62 - Schimbare la Unirea: Rusescu, în locul lui Bălan. min.61 - Contraatac al Unirii, dar Semedo nu se înţelege cu Bilaşco. min.60 - O nouă ocazie imensă pentru VfB: Marica a intrat pe partea stângă, dar centrarea sa fost scoasă în corner de Mehmedovici. min.59 - Ocazie mare a lui Pogrebniak. min.58 - Schimb.are la VfB: Kuzmanovici, în locul lui Khedira min.57 - Ocazie uriaşă pentru VfB: Rudy a intrat în careul ialomiţenilor, dar şutul său a fost parat de Arlauskis. min.56 - Contraatac rapid al Unirii. Semedo trage însăpe lângă poartă. min.56 - Şut violent al lui Trasch, dar Pădureţu se opune. min.55 - Ocazie pentru VfB: Celozzi a pătruns pe partea dreaptă, dar apărarea Unirii a fost la post. min.54 - Schimbare la VfB: Rudy a intrat în locul lui Hleb. min.52 - Bordeanu a şutat de la 40 de metri, dar la mare distanţă de poarta lui Lehmann. min.51 - Unirea joacă altceva în această repriză. Elevii lui Dan Petrescu evoluează cu mai multă ambiţie, atacă, dar se lasă descoperită în defensivă. Germanii încearcă să surprindă campioana României pe contraatac. min.50 - Ocazie mare şi pentru Unirea: Semedo a şutat la colţul scurt, din interiorul careului mare, dar Lehmann a parat. min.48 - Ocazie imensă pentru VfB: Khedira nu l-a putut învinge pe Arlauskis din poziţie excelentă. min.47 - 3-1 GOOOOOL UNIREA: SEMEDO l-a executat pe Lehman cu un şut din interiorul careului. min.46 - Schimbare la Unirea: Varga a intrat în locul lui Onofraş. min.46 - A început repriza a doua. min.45 - PAUZĂ: VfB STUTTGART - URZICENI 3-0 min.45 - De la margine se arată 1 minutu de prelungire. min.43 - Cartonaş galben: Bilaşco, pentru un fault la Tasci. min.41 - VfB domină meciul în continuare. min.37 - Lovitură liberă pentru VfB, de pe partea dreaptă, rămasă însă fără rezultat. min.36 - Ocazie mare pentru VfB: Khedira a şutat din marginea careului mare puţin peste poarta lui Arlauskis. min.35 - Meciul e întrerupt după ce Marica şi Mehmedovici s-au lovit violent cap în cap. min.33 - VfB evoluează matur, controlând partida. min.29 - Ocazie pentru VfB: Trasch a finalizat cu un şut peste poartă o acţiune colectivă superbă a nemţilor. min.27 - De trei minute, Unirea evoluează cu un om mai puţin pe teren. Accidentat, Bruno Fernandez primeşte îngrijiri medicale, după ce Pădureţu l-a lovit cu piciorul în plină figură. min.26 - VfB a mai redus din turaţia motoarelor, dar Unirea nu e în stare de nicio replică. min.25 - Ratare VfB: Hleb a centrat, din lovitură liberă, dar apărarea ialomiţenilor a respins în corner. min.20 - O acţiune superbă a lui Boka a fost finalizată cu un şut peste poarta lui Arlauskis de Gebhardt. min.16 - Fotbaliştii Unirii Urziceni sunt buimaci... Nu înţeleg ce se întâmplă pe teren. min.15 - Ratare VfB: Kedira a şutat pe lângă poartă din poziţie foarte bună. min.13 - Semedo a scăpat singur cu Lehmann, dar a l-a trădat preluarea. min.11 - 3-0 GOOOOOL STUTTGART: POGREBNIAK. Fostul atacant al ruşilor de la Zenit l-a învins pe Arlauskis cu un şut din interiorul careului mic, la capătul unei acţiuni individuale. min.8 - 2-0 GOOOOOL STUTTGART: TRASCH. După ratarea ialomiţenilor a urmat un corner pentru Unirea. Oamenii lui Petrescu au pierdut mingea şi au fost surprinşi pe contraatac de Trasch. min.7 - Ocazie uriaşă pentru Unirea: Bilaşco a intrat în careul germanilor, dar a fost blocat de Lehmann. min.5 - 1-0 GOOOOOL STUTTGART: MARICA a reluat cu capul centrarea lui Khedira. min.2 - Ocazie mare pentru VfB: Mehmedovici a respins din marginea careului mic al ialomiţenilor, după o incursiune extrem de periculoasă a gazdelor pe partea stângă. min.1 - A început partida. Lovitura de înepere au avut-o gazdele.