ULUITOR. Este REVELION la ZAGREB. Croația va juca finala CAMPIONATULUI MONDIAL, după ce A RĂPUS Anglia

Croația s-a calificat în finala Campionatului Mondial de Fotbal, după ce a învins reprezentativa Angliei, scor 2-1, după prelungiri, la Moscova.

Seară memorabilă pentru Croația, țară care s-a calificat, miercuri, în finala Campionatului Mondial. Ex-iugoslavii s-au impus cu scorul de 2-1 în semifinala cu Anglia, după 120 de minute de joc. Naționala Albionului a deschis scorul prin Kieran Trippier, care a transformat o lovitură liberă de la 20 de metri, în minutul 5. Croații n-au dat impresia că pot să revină, n-au pus probleme serioase, dar au marcat în repriza a doua datorită lui Ivan Perisici (68). Oamenii lui Zlatko Dalici au renăscut, Perisici a trimis în bară, iar meciul a intrat în prelungiri. Acolo unde, Mario Mandzukici a lovit decisiv în minutul 109. Duminică, în finală, de la ora 18.00, croații vor întâlni Franța, și au șansa să câștige în premieră titlul mondial. Sâmbătă, de la ora 17.00, în finala mică, Anglia va înfrunta Belgia.