Evenimentul Zilei > Sport > Uite cum vor fi redenumite stațiile de metrou cu ocazia Centenariului Olimpismului românesc
Uite cum vor fi redenumite stațiile de metrou cu ocazia Centenariului Olimpismului românesc

Uite cum vor fi redenumite stațiile de metrou cu ocazia Centenariului Olimpismului românesc

Cu ocazia celebrării a 100 de ani de la nașterea Olimpismului din România, Comitetul Olimpic Sportiv Român și Metrorex au încheiat un acord, prin care stațiile de metrou vor purta numelele unor mari sportivi români, campioni olimpici sau a unor personalități de marcă a istoriei sportive a țării

Așadar, stația de metrou Piața Unirii 2 se numește Nadia  Comăneci, stația „1 Decembrie 1918” poartă denumirea de Olga Homeghi, Ivan Patzaichin – Piaţa Unirii 1, iar staţia Dristor 2 se va numi Gabriela Szabo.

Lista completă a noilor denumiri este următoarea:

1. 1 Decembrie 1918 – Olga Homeghi

2. 1 Mai – Maria Olaru

3. Anghel Saligny – Gheorghe Berceanu

4. Apărătorii Patriei – Ioana Olteanu

5. Aurel Vlaicu – Simona Amânar

6. Aviatorilor – Liliana Gafencu

7. Basarab 1 – Andreea Răducan

8. Basarab 2 – Alina Dumitru 9. Berceni – Maricica Puică

10. Constantin Brâncoveanu – Marioara Popescu

11. Costin Georgian – Vasile Dâba

12. Crângaşi – Ecaterina Szabo

13. Dimitrie Leonida – Viorel Talapan

14. Dristor 1 – Sandra Izbaşa

15. Dristor 2 – Gabriela Szabo

16. Eroii Revoluţiei – Constanţa Burcică

17. Eroilor – Elena Georgescu

18. Gara de Nord 1 – Cătălina Ponor

19. Gara de Nord 2 – Neculai Ţaga

20.Gorjului – Leon Rotman

21. Griviţa – Serghei Covaliov

22. Grozăveşti – Ecaterina Oancia

23. Izvor – Nicu Vlad

24. Jiului – Corneliu Ion

25. Lujerului – Lavinia Miloşovici

26. Mihai Bravu – Mihaela Peneş

27. Nicolae Grigorescu 1 – Dimitrie Popescu

28. Nicolae Grigorescu 2 – Cristina Grigoraş

29. Nicolae Teclu – Lia Manoliu

30. Obor – Georgeta Andrunache

31. Păcii – Veronica Cochelea

32. Pantelimon – Rodica Florea Şerban

33. Parc Bazilescu – Daniela Sofronie

34. Petrache Poenaru – Paula Ivan

35. Piaţa Iancului – Iolanda Balaş

36. Piaţa Muncii – Diana Mocanu

37. Piaţa Romană – Viorica Susanu

38. Piaţa Sudului – Elisabeta Lipă

39. Piaţa Unirii 1 – Ivan Patzaichin

40. Piaţa Unirii 2 – Nadia Comăneci

41. Piaţa Victoriei 1 – Marius Urzică

42. Piaţa Victoriei 2 – Angela Alupei

43. Pipera – Daniela Silivaş

44. Politehnica – Monica Roşu

45. Preciziei – Doina Melinte

46. Republica – Laura Badea

47. Ştefan cel Mare – Simona Păuca

48. Timpuri Noi – Rodica Arba

49. Tineretului – Ştefan Rusu

50. Titan – Toma Simionov

51. Universitate – Doina Ignat

Publicat in categoriile: Sport
Ne puteți urmări și pe pagina noastră de Facebook sau pe Google News
Accesează: