Spectacol fabulos, miercuri, oferit de Manchester City și Tottenham, în returul sferturilor de finală din Liga Campionilor. După ce în prima manșă londonezii s-au impus cu 1-0, „cetățenii” au câștigat cu scorul de 4-3, dar au fost eliminați. Gazdele au deschis scorul prin Raheem Sterling (4), oaspeții au punctat de două ori datorită lui Son, în minutele 7 și 10. Apoi, Bernardo Silva a egalat în minutul 11, pentru ca Sterling să reușească „o dublă” în minutul 21. A fost pentru prima dată când în Liga Campionilor s-au marcat 5 goluri în 17 minute. În a doua repriză, City a mai înscris o dată prin Sergi Aguero (59), Tottenham a reușit golul calificări după ce Fernando Llorente a trimis mingea în poartă cu șoldul, decizia VAR fiind că spaniolul nu și-a folosit și mâna. În minutul 90+5, Sterling a înscris pentru gazde, dar reușita a fost anulată după o decizie VAR, care a semnalizat un ofsaid în faza premergătoare. Însă, Bernardo Silva trimisese mingea involuntar către Aguero, aflat în afar jocului. Argentinianul a fost cel care pasase pentru Sterling.

În cealaltă semifinală, Liverpool s-a impus la FC Porto, scor 4-1. Pentru gazde a marcat Eder Militao (69), pentru oaspeții au punctat Sadio Mane (26), Mohamed Salah (65), Roberto Firmino (77) și Virgil van Dijk (84). În tur, „cormoranii” câștigaseră cu 2-0. În semifinale, Liverpool o va întâlni pe FC Barcelona, Tottenham va da piept cu Ajax Amsterdam.