Tottenham s-a calificat în finala Ligii Campionilor, după o victorie în ultima secundă. Ajax Amsterdam, prăbușită de durere

Tottenham Londra s-a calificat în ultimul act al Ligii Campionilor, după ce s-a impus, miercuri, în deplasare, în fața lui Ajax Amsterdam, scor 3-2.

Tottenham a obținut o victorie incredibilă, în deplasare, cu Ajax Amsterdam, în returul semifinalelor Ligii Campionilor, și va lupta pentru torfeu. După ce se impuseseră cu 1-0 la Londra, olandezii au început perfect meciul și au deschis scorul datorită lui Matthijs de Light (5). Ajax a mai înscris o dată, prin Hakim Ziyech (35) și părea că meciul este rezolvat. La pauză, gazdele conduceau cu 2-0 și își făceau planuri pentru întâlnirea cu Liverpool. Însă, Lucas Moura a relansat jocul, după ce a înscris în minutul 55. Patru minute mai târziu, brazilianul a realizat „dubla” și a transformat finalul întâlnirii într-un thriller. Ambele formații au avut șansa de-a marca, dar decisiv a lovit Tottenham, prin același Morua, care a punctat în ulltima secundă a celor 5 minute de prelungire. Londonezii vor juca finala, contra celor de la Liverpool, pe 1 iunie, la Madrid.