Antrenorii străini au reinventat handbalul

Xavier Pascual a reinventat naționala masculină, Tomas Ryde a terminat pe poziția a 3-a la CM, Kim Rasmussen a adus Liga Campionilor în România

Intrat de ani de zile în anonimat, din cauza rezultatelor mediocre, handbalul masculin românesc a renăscut într-o săptămână. „Tricolorii” au început cu dreptul campania de calificare la Campionatul European din 2018, după ce au învins Belarusul, în deplasare (26-23).

Pascual, dublu câștigător al LC

Apoi, duminică seara, la București, naționala a obținut una dintre cele mai importante victorii din ultimii ani. România a învins Polonia (28-23), în condițiile în care „leșii” au terminat pe locul al 4-lea la JO și au obținut medalia de bronz la CM.

Renașterea naționalei are legătură cu numirea pe banca tehnică a spaniolului Xavier Pascual, cel despre care se spune că este un Pep Guardiola al handbalului. Ibericul o antrenează pe FC Barcelona de șapte ani și a câștigat de două ori Liga Campionilor la handbal.

Ryde, înlocuit de Ambros

Modelul antrenorilor străini a fost folosit cu succes la echipa feminină, care anul trecut a pus mâna pe medaliile de bronz la Campionatul Mondial.„Tricolorele” au fost pregătite de suedezul Tomas Ryde (foto mic,stânga), care însă n-a mai avut un traseu pe măsura pretențiilor și la JO, acolo unde România n-a trecut de grupe. Între timp, Ryde a fost înlocuit cu Ambros Martin, un alt nume greu al handbalului, care lucrează și la Gyor ETO.

În acest an, CSM București a devenit prima echipă din România care câștigă Liga Campionilor. Performanța a fost reușită sub comanda danezului Kim Rasmussen (foto mic, dreapta). Nordicul a plecat la finalul sezonului, iar cel care i-a luat locul, conaționalul său, Jakob Vestergaard a fost dat afară, ieri.