Supercupa Europei: Chelsea Londra - Atletico Madrid 1-4. Falcao a umilit deţinătoarea Ligii Campionilor!

Atletico Madrid a cucerit Supercupa Europei la fotbal, după o victorie zdrobitoare, scor 4-1, repurtată în faţa celor de la Chelsea Londra. Trei dintre cele patru goluri ale ibericilor au fost înscrise de Radamel Falcao, care, în plus, a mai trimis de două ori mingea în bară!

Atletico Madrid a dat de pământ cu Chelsea în această seară, pe arena "Louis II" din Monte Carlo. După ce au câştigat în luna mai Liga Europa la Bucureşti, spaniolii şi-au adjudecat şi Supercupa Europei, învingându-i cu un categoric 4-1 pe londonezi, deţinătorii Ligii Campionilor. Atacantul Radamel Falcao a dat recital. Golgheterul ultimelor două ediţii ale Ligii Europa a marcat de trei ori în poarta lui Cech şi a mai trimis de două ori mingea în bară în primele 45 de minute ale meciului! În repriza a doua, pentru Atletico a mai punctat şi Miranda, iar Cahill a reuşit să înscrie golul de onoare al celor de la Chelsea. Umilinţa londonezilor putea fi şi mai mare, David Luiz trimiţând, în ultimele minute de joc, mingea în bara propriei porţi! Înaintea acestui meci, atât Chelsea cât şi Atletico aveau în palmares câte o Supercupă a Europei. Londonezii câştigaseră trofeul în 1998 (1-0 cu Real Madrid), iar madrilenii - în 2010 (2-0 cu Inter Milano). Aceasta este ultima ediţie a Supercupei Europei care se dispută la Monte Carlo, care era până acum gazda tradiţională a înfruntării dintre câştigătoarele celor două competiţii continentale intercluburi. UEFA a decis ca, începând cu anul viitor, duelul pentru acest trofeu să se desfăşoare şi în alte oraşe de pe "Bătrânul Continent". În 2013, Supercupa Europei va avea loc la Praga. Chelsea Londra - Atletico Madrid 1-4 Marcatori: Cahill (74) / Falcao (6, 19 şi 45), Miranda (60) Chelsea: Cech - Ivanovici, Cahill, D. Luiz, A. Cole - Obi Mikel, Lampard - Ramires,  Hazard, Mata - Torres. Antrenor: Roberto Di Matteo Atletico: Courtois - Juanfran, Godin, Miranda, Filipe Luis - M. Suarez, Gabi, Koke, Arda Turan - A. Lopez, Falcao. Antrenor: Diego Simeone Live text: Minutul 90+2: Meciul se încheie şi calvarul londonezilor ia sfârşit. Atletico Madrid câştigă Supercupa Europei. Minutul 90: Chelsea au fost aproape de un autogol! David Luiz, încercând să respingă o centrare a lui Emre, trimite mingea în bara propriei porţi! Minutul 74: Goool Chelsea! Londonezii reduc din diferenţă prin Cahill, care finalizează de la marginea careului mic, după un corner. Minutul 60: Goool Atletico! Miranda marchează şi el cu un lob peste Cech. Chelsea este la pământ! Minutul 56: Simeone operează şi el o modificare la Atletico: Cristian Rodriguez intră în locul lui Adrian Lopez. Minutul 46: Prima schimbare la Chelsea: Oscar intră în locul lui Ramires. Minutul 46: S-a reluat meciul. Minutul 45: Se încheie prima repriză, în care Radamel Falcao, golgheterul ultimelor două ediţii ale Ligii Europa, i-a ridiculizat pe cei de la Chelsea. Minutul 45: Goool Atletico! Falcao, bine găsit de Arda Turan, înscrie printre picioarele lui Cech şi realizează tripla! Minutul 35: Falcao trimite din nou mingea în bară! Minutul 19: Goool Atletico! Falcao se distrează cu apărarea londonezilor şi-l învinge pe Cech cu un şut la colţul lung, la vinclu. Minutul 6: Goool Atletico! Falcao îl execută elegant pe Cech şi spaniolii conduc cu 1-0. Minutul 4: Atletico are prima ocazie a meciului: Falcao trage în bară! Minutul 1: A început meciul. Chelsea a avut lovitura de start.