SUPER-PERFORMANȚĂ! Marius Copil s-a calificat în optimile turneului ATP de la Dubai

Marius Copil s-a calificat optimile de finală ale turneului ATP de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 2.429.150 dolari, după 6-4, 6-2 cu germanul Jan-Lennard Struff, confirmând astfel forma excelentă în care se află.

Copil, venit din calificări, s-a impus într-o oră și 7 minute în fața lui Struff (26 ani, 59 ATP), pe care arădeanul l-a mai învins recent, în ultimul tur al calificărilor la Rotterdam, cu 6-3, 6-4, anunță Agepres.

Copil (26 ani), care și-a egalat cea mai bună clasare din carieră, locul 124 ATP, are acum 4-1 în meciurile directe, după victoriile din 2013, în calificări la Miami, cu 7-5, 6-4, și 2015 la Bratislava (challenger), cu 6-4, 6-3 în optimi. Struff s-a impus în 2012, în semifinalele turneului challenger de la Geneva, cu 6-4, 6-1.

La Dubai, în primul set, Copil a fost condus cu 1-0, dar a reușit trei ghemuri consecutive și și-a apărat avantajul până la finalul actului (6-4). În setul secund, Copil a început cu break, apoi a făcut 2-0, a reușit un nou break la 4-1, dar Struff a câștigat și el contra serviciului (4-2). Copil a realizat un nou break, iar apoi a închis setul cu 6-2.

Copil a reușit 8 ași, față de 6 ai adversarului, care a comis și 5 duble greșeli.

Marius Copil și-a asigurat un cec de 34.100 dolari și 65 de puncte ATP, urmând să joace în optimi cu francezul Lucas Pouille (23 ani), numărul 15 mondial, victorios cu 6-2, 6-2 în fața cehului Adam Pavlasek. Pouille a câștigat singurul meci direct cu Copil, anul trecut, în primul tur la Wimbledon, cu 6-4, 4-6, 6-4, 6-1.