Mircea Rednic s-a supărat pe toată lumea, după ce UTA a pierdut cu CFR Cluj. Arădenii, fără victorie Sursa foto: EVZ

CFR Cluj a învins-o pe UTA Arad cu scorul de 3-1 (2-1), vineri seara, în deplasare, într-un meci din etapa a doua a Superligii de fotbal.

CFR Cluj este lider provizoriu după acest succes. Gazdele au deschis scorul prin Godberg Barry Cooper (27), cu un şut în vinclu din marginea careului, dar clujenii au egalat imediat, prin Daniel Bîrligea (29), cu un şut din careu, la pasa lui Jefte Betancor.

CFR a beneficiat de un penalty în min. 39, după un fault comis de Cătălin Carp asupra lui Bîrligea, dar Jefte Betancor a ratat, şutul său fiind apărat de portarul Florin Iacob. Iacob a apărat un penalty şi în prima etapă, în deplasare, cu Oţelul Galaţi (1-1).

Din cornerul rezultat la Arad, Cătălin Carp a marcat un autogol (40). Emmanuel Yeboah (85) a închis tabela cu o lovitură de cap, după o fază la care o contribuţie majoră a avut nigerianul Philip Otele, fost la UTA.

Oaspeţii au avut şansa de a mai înscrie o dată (90+8), dar Cristian Manea a reluat din alunecare în transversală.

Meciul s-a desfăşurat pe o ploaie torenţială în prima repriză, după pauză a continuat să plouă, cu intensitate mai redusă, dar pe teren au apărut bălţi pe alocuri.

AFC UTA Arad - FC CFR 1907 Cluj 1-3 (1-2), Arena Francisc Neuman - Arad Au marcat: Godberg Barry Cooper (27), respectiv Daniel Bîrligea (29), Cătălin Carp (40, autogol), Emmanuel Yeboah (85). Jefte Betancor (CFR) a ratat un penalty în min. 39 (a apărat Florin Iacob). Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); arbitri asistenţi: Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea); al patrulea oficial: Rareş George Vidican (Satu Mare) Arbitru video: Iulian Dima (Bucureşti); arbitru asistent video: Stelian Slabu (Braşov) Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) - CCA, Marian Ivan (Braşov).

Mircea Rednic, foc și pară după eșecul cu CFR Cluj

„Am început bine, 27 de minute, am închis, am blocat, nu au avut nicio ocazie. Am dat gol și noi încă ne bucurăm. Păcat, cu echipe de genul celor de la CFR, care au experiență, calitate, e de ajuns să faci jumătate de greșealăă. Ne-am relaxat așa cum nu trebuia. Până atunci am stat foarte bine, grupați. La o centrare, am ezitat să sărim cu capul, și am luat gol. Ai un penalty apărat, și luam gol. Pe aceste condiții foarte grele, greșești cu echipe bune și plătești...

Supărat sunt pe toată lumea. Pierdem toți! Păcat că el (n.red. Cătălin Carp) a fost în ambele faze, penalty și autogol. La autogol, nu avea ce să facă. Nu avea voie să devieze pe colțul scurt. Carp a fost surprins, nu a avut ce să facă. Noi am pierdut meciul pentru că am făcut greșelile pe care le-am făcut. Păcat de jocul nostru bun”, a spus Mircea Rednic, antrenorul formației UTA, conform Digi Sport.