Spania și Portugalia, calificare după chin și jale

Cele două naționale din Peninsula Iberică merg în optimile de finală, după ce au trecut prin mari emoții în confruntările cu Iran și Maroc. În prima fază eliminatorie vor întâlni Rusia și Uruguay.

Portugalia și Spania mai degrabă au dezamăgit în faza grupelor turneului final, decât să-și confirme statul de favorite.

După ce la debut au remizat în confruntarea directă, scor 3-3, cele două reprezentative iberice s-au chinuit în Grupa B, din care au mai făcut parte naționalele Marocului și Iranului.

Ronaldo a călcat strâmb la 11 metri

Luni seara, lusitanii au încheiat la egalitate disputa cu Iran, scor 1-1, iar spaniolii au obținut cu greu, un punct, după 2-2 cu Maroc. La Saransk, campioana Europei a deschis scorul prin Quaresma (45) în finalul primei repriză și părea să n-aibă mari bătăi de cap până la final, contra bătăioșilor, dar limitaților fotbaliști iranieni.

Superstarul Cristiano Ronaldo a avut șansa să închidă meciul, dar atacantul de la Real Madrid a irosit o lovitură de pedeapsă, acordată în minutul 53, în urma arbitrajului video. Tot pe baza reluărilor au primit și perșii un penalty, iar Karim Ansarifard n-a ratat, în al 3-lea minut al prelungirilor.

Santos își asumă vina

A mai fost timp pentru un atac iranian, care se putea transforma în dezastru pentru lusitani. Dar, Saman Ghoddos a șutat în plasa laterală.

„Să critic jucătorii după acest meci? Refuz să fac asta. Eu sunt primul responsabil pentru momentele când jocul nu merge, iar rezultatul e unul prost. Portugalia a fost echipa mai bună astăzi, dar trebuie să îl felicit pe Carlos Queiroz pentru munca pe care a depus-o la Iran în ultimii ani. Au făcut o Cupă Mondială fantastică, bazânduse pe o organizare ireproşabilă”, a declarat, la final, Ferdnando Santos, selecționerul Portugaliei.

În cealaltă confruntare a Grupei B, la Kaliningrad, Spania a smuls un egal după un mare chin, în jocul cu Maroc.

Magrebienii au deschis scorul prin Khalid Boutaib (14), oamenii lui Fernando Hierro au egalat datorită lui Isco (19). Marocanii au mai punctat datorită lui Youssef El-Nesyri (81) și Iago Aspasa adus egalare în mintul 90+1.

Clasamentul final arată astfel: 1. Spania 5p (6-5), 2. Portugalia 5p (5-4), 3. Iran 4p (2-2), 4. Maroc 1p (2-4). În „optimi”, Portugalia va întâlni Uruguay (sâmbătă, ora 21.00), iar Spania va înfrunta Rusia (duminică, ora 17.00).

Uruguay și Rusia merg în „optimi”

În Grupa A n-au existat surprize, iar cele două mari favorite - Uruguay și Rusia - au făcut pasul în optimile de finală. În ultima etapă, reprezentativa țării gazde a fost scoasă din ghete de uruguayeni, care s-au impus la scor de neprezentare.

Golurile au fost reușite de Luis Suarez (10), Denis Ceryshev (23 - autogol) și Edison Cavani (90). Misiunea rușilor a fost îngreunată și de cartonașul roșu încasat de Igor Smolnikov, în minutul 36.

O mică surpriză a fost oferită, totuși, de Arabia Saudită, care s-a impus în fața Egiptului, scor 2-1. Pentru saudiți au marcat Salman Al Faraj (45+6 - penalty) și Salem Al Dawsari (90+5), pentru egipteni a punctat Mohamed Salah (22). Clasamentul Grupei A arată astfel: 1. Uruguay 9p (5-0), 2. Rusia 6p (8-4), 3. Arabia Saudită 3p (2-7), 4. Egipt 0p (2-6).