Spania, în finala Euro 2008

Spania s-a calificat în finala Euro 2008, după o victorie clară, scor 3-0, în faţa reprezentativei Rusia, într-un meci disputat pe stadionul Ernst Happel din Viena.

Rusia nu a rezistat decât o repriză în faţa unei Spanii irezistibile. Se poate spune că Aragones a avut noroc cu accidentarea lui Villa. Înlocuitorul acestuia, Cesc Fabregas, a adus plusul de tehnicitate la mijlocul terenului pentru spanioli care au reuşit să aducă mult mai uşor mingea la poarta rusului Akinfeev.

Xavi, Guiza şi Silva au înscris golurile care îi permit Spaniei să spere la primul trofeu după 44 de ani. Duminică, la Viena, adversară îi va fi însă pragmatica Germanie, învingătoarea Turciei în semifinale.

Evz.ro vă invită să participaţi pe durata turneului la concursul "Ghiceşte cu EVZ scorul zilei!", prin care puteţi câştiga un tricou-replică al echipei de fotbal a României sau un bax de bere. Final de meci. Spania se califică în finala Euro 2008, unde o aşteaptă Germania lui Joachim Low.

Min 90. Casillas apără lovitura de cap a lui Sicev, din careul mic.

Min 84. GOOOLL SPANIA. Silva înscrie după o centrare a lui Fabregas. David Silva merita acest gol, pentru că a făcut un turenu final excelent până acum.

Min 73. GOOLLLL SPANIA! Guiza finalizează cu un lob excelent o acţiune rapidă a mijlocaşilor spanioli Silva şi Fabregas.

Min 70. Ies Xavi şi Torres, intră Xabi Alonso şi Guiza.

Min 63. Torres ratează reluarea cu capul, după o centrare reuşită a lui Sergio Ramos.

Min 61. Pasă superbă a lui Iniesta pentru Fabregas, care reuşeşte să centreze, dar unul dintre fundaşii ruşi resping.

Min 55. Iese Saenko, intră Sicev. Spania joacă foarte bine în aceste momente. Rusia nu reuşeşte să construiască.

Min 52. O noua fază rapidă a spaniolilor, Silva pasează inteligent pentru Torres, care trimite peste poartă.

Min 50. GOOOLLL SPANIA! Xavi înscrie după o acţiune rapidă, mingea trecând şi pe la Iniesta.

Min 50. Arşavin deviază superb pentru Zirianov la un contraatac al ruşilor. Combinaţia dintre Zirianov şi Semak nu iese bine.

Min 46. A început repriza secundă.

Min 45. Pauză la Viena, după o repriză de fotbal în viteză, dar fără ocazii mari de gol.

Min 37. Sergio Ramos se descurcă excelent pe dreapta atacului spaniol, driblează un fundaş rus şi trage la poartă. Mingea trece pe lângă poarta rusă.

Min 35. Intră Fabregas în locul lui Villa, accidentat. Pavliucenko preia în careul spaniol, dar trage pe lângă poartă.

Min 32. Şut bun al lui Pavliucenko de la 20 de metri, dar Casillas reuşeşte să respingă.

Min 30. Şut din lovitură liberă al lui Villa, mingea trece peste zid, dar Akinfeev prinde.

Min 26. După câteva minute în care ruşii au avut posesia, spaniolii au trecut la atac. Rusia se apără însă foarte sus, fără să repete greşelile din jocul din grupe.

Min 15. Lovitură liberă de la 25 de metri pentru Rusia, după un fault dur al lui Puyol la Arşavin. Pavliucenko trage peste.

Min 12. Şut de la 20 de metri al lui Villa şi Akinfeev scoate de lângă bară.

Min 7. Acţiune bună a spaniolilor, Villa pasează inspirat pentru Torres, care trage din întoarcere, dar în Akinfeev. Mare ocazie pentru spanioli.

Min 4. Spania atacă inteligent, iar Torres pare a fi în mare formă astăzi.

Min 1. A început partida de la Viena. Aşteptăm o partidă extraordinară de la două echipe care simpatizează stilul ofensiv.

Formaţiile de start:

Spania: Casillas, Marchena, Puyol, Sergio Ramos, Senna, Iniesta, Xavi, Capdevila, Silva, Torres, Villa Rusia: Akinfeev, Berezutski, Ignaşevici, Saenko, Arşavin, Semak, Zirianov, Zirkov, Semşov, Aniukov, Pavliucenko

Rusia, cu Hiddink genial pe bancă şi Arşavin încântător pe teren, şi-a croit drum până în semfinalele Euro 2008, în "sferturi" eliminând principala favorită la cucerirea trofeului, "naţionala" Olandei.

Spania nu a pierdut niciun meci la Euro 2008. Trei victorii în grupe, una chiar în faţa Rusiei, şi o calificare la penalty-uri în faţa Italiei au adus trupa lui Luis Aragones până în semifinale.

Meciul este şi un duel între golgheteri. Spaniolul Villa are patru reuşite la acest turneu final, iar rusul Pavliucenko - trei.