Sorana Cîrstea şi Ana Bogdan merg, braţ la braţ, în optimile de finală ale turneului WTA de la Istanbul Sursa foto: EVZ

Două din două! Sorana Cîrstea şi Ana Bogdan s-au calificat astăzi în optimile de finală ale turneului WTA de la Istanbul. Ambele jucătoare din România au obţinut victoria în numărul minim de seturi.

Sorana Cîrstea a fost prima care a intrat în arenă. După o luptă strânsă, care s-a întins pe durata a două ore, tenismena în vârstă de 31 de ani s-a impus cu scorul de 6 - 4, 7 - 6, în faţa ucrainiencei Kateryna Kozlova.

Deşi a beneficiat de un break avans pe parcursul fiecărui set, Cîrstea s-a văzut mereu egalată pe tabela de marcaj. Jucătoarea originară din Bucureşti a găsit, în cele din urmă, resursele necesare pentru a se desprinde decisiv în câştigătoare, chiar pe finalul celor două acturi. Înainte de a pune punct acestei întâlniri cu Kozlova, Cîrstea a ratat o minge de meci, în tie - break.

În faza următoare a competiţiei din Turcia, românca situată, în prezent, pe poziţia a 67-a în ierarhia WTA va da peste o altă jucătoare din Estul Europei. Cîrstea se va duela, pentru un loc în primele opt, cu rusoiaca Anastasia Potapova. Aceasta a produs surpriza în turul inaugural şi a eliminat-o pe conaţionala sa, Anastasia Pavlyuchenkova (7 - 6, 6 - 7. 6 - 4).

Ana Bogdan a încheiat rapid conturile cu Hibino

Ana Bogdan s-a descurcat, la rândul ei, de minune la debutul său pe zgura de la Istanbul. Tenismena de pe locul 102 nu a stat mult timp la discuţii cu nipona Nao Hibino şi a încheiat socotelile cu aceasta în puţin peste o oră.

Sportiva de 28 de ani a câştigat autoritar ambele seturi ale disputei cu japoneza, cu un identic scor de 6 - 3, trecându-şi în cont nu mai puţin de cinci break-uri. Românca începuse cu stângul această paridă, după ce îşi cedase serviciul chiar în primul game.

În optimile de finală ale întrecerii de pe Bosfor, Ana Bogdan îşi va măsura forţele cu învingătoarea meciului dintre cehoaica Barbora Krejcikova şi favorita gazdelor, turcoaica Cagla Buyukakcay.

Calificarea în această fază a competiţiei le aduce celor două tenismene din ţara noastră un cec în valoare de 3675 de dolari, precum şi treizeci de puncte în clasamentul WTA. Ultima câştigătoare a turneului de la Istanbul, Patricia Ţig, nu este prezentă la actuala ediţie, aceasta nerefăcându-se complet după o accidentare suferită la începutul lunii martie.