Simona Halep este în semifinale la Roland Garros! ADVERSARĂ DE TOP în careul de ași. Prima reacție a nr. 1 WTA. ALERTĂ

Autor: | | 1 Comentarii | 4884 Vizualizari

Simona Halep a învins-o miercuri pe Angelique Kerber în sferturile de finală de la Roland Garros, scor 6-7 (2), 6-3, 6-2, iar mai departe va avea un duel de foc împotriva celei care în 2016 câștiga French Open după finala cu Serena Williams, încheiată cu scorul 7-5, 6-4.

După un început de joc adjudecat de Kerber, Simona Halep și-a revenit și a reușit să câștige setul doi cu 6-3.

Partida a fost întreruptă în setul 3 după ce Kerber a solicitat îngrijiri medicale, la scorul de 2-1 pentru Halep. Românca a reușit să își adjudece și ultimul set fără prea mari probleme, 6-2, bifând o nouă semnifinală la un turneu de Grand Slam.

"Întodeauna meciurile cu Kerber au fost grele, trebuie mereu să joc la nivel maxim când o întâlnesc. Am început jocul prea agresiv, iar tactica nu a funcționat, dar pe parcurs am schimbat tactica. Sunt pregătită de semifinale", a declarat Halep, care în semifinale o va întâlni pe Garbine Muguruza (nr. 3 WTA).

Jucătoarea din Spania s-a calificat în această fază a competiției după ce a învins-o pe Maria Sharapova cu 6-2, 6-1.