Simona Halep provoacă lacrimi la Kremlin. Care va fi următoarea adversară

Simona Halep provoacă lacrimi la Kremlin. Care va fi următoarea adversară Sursa foto: Arhiva EVZ

Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de la Kremlin Cup, după ce a învins-o pe Veronika Kudermetova (locul 32 WTA), scor 6-1, 7-6(4). Jucătoarea noastră urmează acum să o întâlnească pe Maria Sakkari (locul  7 WTA).

Sakkari a trecut în optimi de Anna Kalinskaya (6-2, 1-0), după ce adversara s-a retras în setul doi.

În întâlnirea de joi seara, Simona Halep a jucat excelent în duelul cu favorita publicului de la Moscova, având momente foarte bune de joc și controlând schimburile lungi de mingi.

În primul set, Simona a început excelent. A condus cu 4-0, după două break-uri și a ratat să facă 5-0, după ce a pierdut trei mingi de break. De la 4-1, Simona s-a aflat din nou la conducerea game-ului și a câștigat setul cu 6-1, după 34 de minute.

În setul doi, Simona a avut 3-1, dar Kudermetova nu a renunțat și a egalat. De la 3-3, cele două jucătoare au mers cap la cap până la 6-6. În tie-break,  Halep a jucat mai bine, s-a impus și și-a asigurat victoria, scrie gsp.ro.

Se anunță un meci greu în compania grecoaicei Sakkari

Meciul cu Sakkari se va juca vineri, în jurul orei 16:00. Până acum, Simona Halep și Maria Sakkari nu s-au întâlnit niciodată în circuitul WTA.

Născută în Atena, Sakkari s-a mutat la 18 ani în Barcelona pentru a-și îmbunătăți jocul. Din 2010 până în 2015 a jucat în turnee IT, iar în 2016 a terminat pentru prima dată sezonul în top 100, pe locul 86.

La finalul lui 2020 se afla pe locul 22, iar în acest an a urcat până pe locul 7, după ce a obținut cele mai bune rezultate la un turneu de Grand Slam (semifinală la US Open, unde a pierdut cu Emma Răducanu, 1-6, 4-6 și semifinală la Roland Garros, unde a fost învinsă de Barbora Krejcíkova, 5-7, 6-5, 7-9).

Sakkari are un singur turneu câștigat până acum, în 2019, la Rabat. A mai jucat și două finale - la Ostrava (2021) și San Jose (2018).

Jucătoarea din Grecia se simte foarte bine pe suprafețele hard, care-i pun în valoare serviciul puternic și loviturile agresive, Sakkari fiind recunoscută în circuit pentru forța fizică și mai ales a serviciului puternic.