Franța - România, 3-2. Simona Halep și Monica Niculescu, învinse dramatic în meciul de dublu. „Tricolorele” ratează finala Fed Cup

Autor: | | 7 Comentarii | 4887 Vizualizari

Franța s-a calificat, duminică, în finala Fed Cup, după ce a învins reprezentativa României, scor 3-2. Gazdele și-au adjudecat meciul decisiv, disputat de Simona Halep / Monica Niculescu - Caroline Garcia / Kristina Mladenovici, scor 5-7, 6-3, 6-4.

UPDATE: Întâlnirea dintre Franța și România s-a decis la dublu, acolo unde Simona Halep și Monica Niculescu le-au înfruntat pe Caroline Garcia și Kristina Mladenovici. Franțuzoaicele s-au impus după un meci foarte echilibrat, în trei seturi, scor 5-7, 6-3, 6-4. „Tricolorele” au câștigat primul set, l-au pierdut pe cel de-al doilea și au cedat la mare luptă, în decisiv.

UPDATE: Irina Begu a fost învinsă de Pauline Parmentier, în fața căreia a pierdut cu scorul de 3-6, 6-2, 2-6. Irina s-a accidentat în finalul partidei și n-a mai putut să-i facă față adversarei.

Simona Halep (locul 2 WTA) și Caroline Garcia (21 în ierarhia mondială) au oferit, astăzi, un spectacol grandios, în cel de-al 3-lea meci al întâlnirii dintre Franța și România, din semifinalele Fed Cup. Sportiva din Constanța s-a impus la capătul a trei seturi, scor 6-7(8), 6-3, 6-4, și a adus un punct uriaș pentru reprezentativa de Fed Cup. Simona Halep a început dezastruos confruntarea, a fost condusă cu 0-4 la gameuri, în primul set, a revenit uluitor, a ajuns la 5-4, dar a cedat în tie-break. Meciul a fost dramatic în continuare. Românca și-a adjudecat actul al 2-lea și a mers umăr la umăr cu adversara sa, în decisiv. Sportiva „tricoloră” a rupt echilibrul la 4-4, a câștigat două gameuri la rând și România a trecut în avantaj, scor 2-1.

Tot în această după-amiază, Irina Begu o înfruntă pe Kristina Mladenovici. România mai are nevoie de un succes pentru a ajunge în finala Fed Cup.

CTP il face PRAF pe Gica Hagi! Cel mai dur ATAC la Rege! Ce l-a scos din minti pe jurnalist