Sabrina Voinea, premiată de Marcel Ciolacu după Jocurile Olimpice

Sabrina Maneca Voinea. Sursa foto: Facebook/COSR

România. Vineri, 16 august, Ana Maria Bărbosu a intrat oficial în posesia medaliei de bronz de la Jocurile Olimpice, după un proces la TAS în care i s-a făcut dreptate. La eveniment însă nu a fost singura premiată. Colega sa, care a ajuns pe locul patru în competiție, Sabrina Voinea, a fost la rândul său premiată de Marcel Ciolacu.

Sabrina Voinea a pierdut șansa de a câștiga o medalie la Jocurile Olimpice, chiar și după ce a depus o contestație la Tribunalul de Arbitraj Sportiv. Instanța a decis să respingă cererea gimnastei, lăsând-o astfel fără medalie.

Cu toate astea, Marcel Ciolacu a tratat-o ca pe o învingătoare. Federația Română de Gimnastică i-a mulțumit premierului României pentru că a decis să-o includă și pe Sabrina Voinea la ceremonia de premiere, echivalentă medaliei de bronz.

„Mulțumim Premierului României pentru cuvintele  frumoase adresate Anei și pentru decizia de a oferi și Sabrinei Maneca-Voinea premiere echivalentă medaliei de bronz”, e mesajul postat pe pagina de Facebook a acestora.

De altfel, imediat după încheierea Jocurilor Olimpice, premierul le-a asigurat pe cele două gimnaste că  „statul român vă va trata, inclusiv în ceea ce privește premiile, ca pe niște medaliate olimpice”.

Astfel, Sabrina Maneca-Voinea ar urma să primească suma de 60.000 de euro, chiar dacă nu a reușit să ocupe oficial un loc pe podiumul olimpic.

Sursa foto: Instagram

Sabrina Voinea, cadou și din partea lui Ion Țiriac, deși nu a obținut medalie

Ion Ţiriac a făcut un gest impresionant pentru Sabrina Voinea, oferindu-i o limuzină electrică de lux, Hyundai Ioniq 5, chiar dacă gimnasta a ratat la limită medalia de bronz. Acest gest subliniază sprijinul și recunoașterea pentru eforturile și talentul ei, indiferent de rezultatul competiției.

La ceremonia în care medaliații de la Paris au fost premiați, Sabrina Voinea a urcat pe scenă și a ținut să transmită un mesaj emoționant de mulțumire către familia Ţiriac. Aceasta a subliniat cât de mult înseamnă pentru ea sprijinul primit în momentele dificile.

„Vă mulţumesc foarte mult tuturor celor care mi-aţi fost alături şi familiei Ţiriac pentru tot sprijinul şi pentru cadoul acesta minunat. Vă mulţumesc”, a spus Sabrina Voinea în cadrul evenimentului.

Tribunalul de Arbitraj Sportiv a respins cererea Sabrinei Voinea

În finala de la sol, Sabrina Voinea a înregistrat aceeași notă ca Ana Maria Bărbosu, care a reușit să câștige medalia de bronz, ambele gimnaste primind 13.700. Deși performanța lor a fost echivalentă, diferența a fost făcută de modul în care au fost gestionate contestațiile și notele atribuite de arbitri.

Jordan Chiles, cu o notă inițială de 13.666, a contestat decizia și, în urma revizuirii, a fost notată cu 13.766. Acest proces a fost contestat de Sabrina Voinea, dar contestația ei nu a fost acceptată. În schimb, Bărbosu și Voinea au decis să meargă mai departe cu contestația la TAS.

Decizia finală a fost favorabilă Anei Maria Bărbosu, care a reușit să obțină recunoașterea medaliei de bronz. TAS a stabilit că Jordan Chiles nu a respectat termenul regulamentar pentru contestație, iar acest aspect a influențat rezultatul final.