România rămâne fără reprezentante pe tabloul principal de la Doha! Gabriela Ruse, eliminată din turul secund al calificărilor

România rămâne fără reprezentante la Doha. Jucătoarea româncă Gabriela Ruse a fost eliminată din turul secund al calificărilor.

România rămâne fără reprezentante pe tabloul principal de la Doha! Tânăra sportivă din țara noastră nu a putut să-i țină piept tenismenei de 32 de ani, din Germania, Laura Siegemund.

Jucătoarelor din țara noastră nu le priește deloc Doha. După ce Monica Niculescu și Patricia Țig au fost eliminate ieri, încă din turul inaugural al calificărilor de la Qatar Open, astăzi a venit rândul Gabrielei Ruse să părăsească importanta competiție cu premii în valoare totală de 565.530 de dolari.

Tânăra tenismenă în vârstă de 23 de ani a fost învinsă categoric de experimentata nemțoaică Laura Siegemund și a ratat accederea pe tabloul principal al turneului de la Doha, de la care Simona Halep a decis, pe ultima sută de metri, să se retragă, la începutul acestei săptămâni.

Ruse și-a trecut în cont doar patru game-uri

Gabriela Ruse a început cu stângul disputa cu Siegemund și și-a cedat serviciul încă de la primul game. Sportiva pregătită de antrenorul Marcel Miron a reușit să-și recupereze imediat break-ul, însă jucătoarea din Germania a returnat perfect și s-a impus în primul set, cu un autoritar scor de 6 - 2.

Românca nu și-a revenit nici în actul secund, iar Siegemund s-a distanțat pe tabela de marcaj, în doar câteva minute, la nu mai puțin de patru lungimi. Chiar dacă Ruse a izbutit să își procure un break (1 - 4), revenirea acesteia a fost doar un simplu foc de paie.

La capătul unei partide cu schimburi lungi de mingi și care s-a întins pe durata a mai mult de o oră și patruzeci de minute, tenismena născută la București a fost nevoită să se recunoastă înfrântă și în setul secund, cu un identic 2 - 6.

În urma retragerii de ultim moment a ocupantei locului trei mondial în clasamentul WTA, Simona Halep, țara noastră nu va avea nicio reprezentantă pe tabloul principal de la Qatar Open. În absența australiencei Asheley Barty și a japonezei Naomi Osaka, favorita principală a întrecerii de la Dubai este ucraineanca Elina Svitolina.