România, meci șters contra Serbiei. „Tricolorii” au trecut doar testul apărării

Prima reprezentativă n-a entuziasmat în confruntarea cu „plavii”, dar a reușit să se baricadeze și să scape neînvinsă. O repriză, românii au jucat în inferioritate numerică.

Naționala României a încheiat la egalitate, scor 0-0, partida disputată, ieri, pe teren propriu, împotriva Serbiei, în Grupa a 4-a din a treia serie valorică a Ligii Națiunilor.

„Arena Națională”, luată cu asalt

Vremea primăvăratică și ora de începere a meciului - 16.00 - a adus în tribunele „Arenei Naționale” 48.500 de spectatori. Printre ei, Gică Hagi, cel care a fost alături de prima reprezentativă pentru prima dată de când Răzvan Burleanu conduce Federația Română de Fotbal. Ultrașii români și-au făcut simțită prezența încă din primul minut.

Au aprins torțe și fumigene și au dat naștere unui caz ce va fi analizat de Comisia de Disciplină a UEFA. Sunt șanse foarte mari ca echipa națională să joace, din nou, un meci cu porțile închise, așa cum a făcut-o la debutul în Liga Națiunilor, la Ploiești, contra Muntenegrului (scor 0-0).

Sârbii au controlat prima repriză, și-au creat ocazii bune de a marca, prin Aleksandar Mitrovici, iar de partea cealaltă, elevii lui Cosmin Contra au fost periculoși doar la lovitura liberă executată de Răzvan Marin, în minutul 25.

Tamaș a făcut un penalty și a fost eliminat

Mijlocașul de la Standard Liege a trimis periculos de la 25 de metri, dar Predrag Rajkovi a rezolvat situația. Titularizat în centrul defensivei, Gabi Tamaș a dat emoții la o fază la care a sărit aiurea, pe sub minge, iar Mitrovici a ratat singur cu Tătărușanu (19). Însă, fostul dinamovist a lovit decisiv, la propriu, în minutul 44. Tamaș l-a atins cu piciorul în cap pe Mijat Gacinovici, a fost eliminat și arbitrul olandez Kevin Blom a dictat lovitură de la 11 metri.

Portarul advers a scăpat de eliminare

Dușan Tadici a executat peste poartă și „tricolorii” au scăpat cu poarta intactă dintr-o situație foarte delicată. Selecționerul Cosmin Contra și-a organizat echipa, la pauză, pentru a face față unui previzibil iureș advers. Însă, „plavii” n-au atacat cu prea mare inspirație poarta lui Ciprian Tătărușanu.

Ba mai mult, în minutul 56, poartarul sârbilor a atins mingea cu mâna, în afara careului, dar arbitrul n-a sancționat imprudența. Românii au rezistat asaltului advers, încercând cu precauție să surprindă pe contraatac. Puținele șanse n-au putut fi speculate, dar defensiva „tricoloră” a rezistat fără mari probleme. Confruntarea s-a terminat fără goluri și punctul este valoros pentru elevii lui Contra, ținând cont de circumstanțele de ieri.

Serbia se află pe primul loc al grupei, cu 8 puncte și este urmată de România (6). Urmează Muntenegru (4) și Lituania (0), echipe care au jucat aseară, după închiderea ediției. Prima reprezentativă va mai juca împotriva Lituaniei (acasă, 17 noiembrie) și Muntenegrului (deplasare, 20 noiembrie).