Evenimentul Zilei > Actualitate > Romania – Bulgaria 38-24
Romania – Bulgaria 38-24

Handbal. Echipa nationala a Romaniei a invins categoric aseara, la Constanta, reprezentativa similara a Bulgariei, scor 38-24 (15-12), in prima partida din Grupa a 3-a preliminara pentru EURO 2008.

Prima repriza a fost destul de echilibrata, dar, dupa pauza, elevii lui Lucian Rasnita au facut spectacol cu vecinii de la sud de Dunare. Din grupa Romaniei mai fac parte Letonia si Georgia.

Daca vor termina pe locul intai preliminariile, tricolorii vor sustine un meci de baraj pentru calificarea la turneul final, nivel la care Romania n-a mai ajuns din 1996. Prima partida oficiala disputata de echipa nationala la Constanta s-a desfasurat in fata unei sali arhipline.

Peste 500 de spectatori au ramas chiar in afara arenei! "La pauza le-am spus jucatorilor ca exista "noi", nu "eu" si sa joace colectiv", a dezvaluit Lucian Rasnita, antrenorul nationalei.

Publicat in categoriile: Actualitate