Rezultatele la Evaluarea Națională pot fi vizualizate AICI

Primele rezultate arată că 106.838 de elevi au obţinut medii mai mari sau egale cu 5. Dintre aceștia, 429 de candidați au încheiat examenul cu media generală 10. La proba de Limba și literatura română au fost obținute note peste sau egale cu 5 de 118.074 de candidați (80,6%), iar 1.956 de candidați au fost notați cu 10.

La Matematică, 91.606 de elevi (62,7%) au luat note peste sau egale cu 5, iar 2.535 de candidați au obținut nota 10.

La limba și literatura maternă, 8.130 de candidați au obținut note mai mari sau egale cu 5.

Opt elevi au fost eliminați din cauza unor tentative de fraudă, lucrările acestora fiind notate cu 1.

Elevii din Capitală care au obținut nota 10 la Evaluarea Națională:

1 ALEXA V. GABRIELA FLORENTINA Şcoala Gimnazială nr. 156

2 ANGHELESCU G. ANA Școala Gimnazială “Liviu Rebreanu”

3 BADEA D. GEORGE CĂTĂLIN Şcoala Gimnazială nr. 194

4 BĂRBULEANU CD. AMALIA IOANA Școala Centrală

5 BÂSCEANU AM. ANDREEA BIANCA Liceul Pedagogic “Anastasia Popescu”

6 BERCARU T. ALEXANDRU MIHAI Şcoala Gimnazială “Pia Brătianu”

7 BRATU SB. SARAH ALEXIA Şcoala Gimnazială nr. 117

8 BRIŞCULESCU JC. ANDRA MARIA Liceul Teoretic “Ion Barbu”

9 CATANĂ OD. DARIA IOANA MARIA Școala Gimnazială nr. 81

10 CĂLIN C. DIANA GABRIELA Școala Gimnazială nr. 79

11 CĂRĂUŞ C. IOANA MĂDĂLINA Liceul Teoretic Internațional de Informatică Bucuresti

12 CÂRSTEA IC. ALEXIA ECATERINA Colegiul Naţional “Grigore Moisil”

13 CERNEA F. BIANCA VALENTINA Şcoala Gimnazială nr. 164

14 CINTEZĂ PM. TUDOR ANDREI Şcoala Gimnazială “Constantin Brâncuşi”

15 DRAGOMIR L. MIRUNA Școala Gimnazială nr. 56

16 DRAGOMIR MG. ILONA TEODORA Şcoala Gimnazială nr. 150

17 DUMITRESCU L. ALEXIA Colegiul Național Bilingv ”George Coșbuc”

18 DUMITRESCU L. MARIA Școala Gimnazială nr. 97

19 DUMITRU AC. DIANA MARIA Școala Gimnazială „Regina Maria”

20 GLĂVAN DC. DELIA ALEXANDRA Școala Gimnazială ”George Bacovia”

21 GRIGORAŞ I. MIRUNA TEODORA Şcoala Gimnazială nr. 190

22 GRIGORAŞ V. IRIS Colegiul Naţional “Gheorghe Lazăr”

23 GRIGORESCU IR. RALUCA IOANA AIMÉE Şcoala Gimnazială nr. 5

24 ILIE G. GEORGIA ADA Școala Gimnazială nr. 195

25 ILIE S. DARIA ELENA Liceul Teoretic “Marin Preda”

26 IVAŞCU V. BIANCA Școala Gimnazială nr. 49

27 MALINSCHI E. ANA ELISABETA Şcoala Gimnazială “Constantin Brâncuşi”

28 MARTAC CF. FLAVIA-MIHAELA Colegiul Naţional “Gheorghe Lazăr”

29 MAŞTALIER-MANOLESCU BS. RADU EDUARD Colegiul German “Goethe”

30 MOGHILCO I. JOSEPH DAN Școala Gimnazială nr. 49

31 NEBUNU DD. DANIELA ANDRADA Şcoala Gimnazială nr. 190

32 NIŢĂ AG. RAREŞ-VASILE Colegiul Naţional de Informatică “Tudor Vianu”

33 ONEA I. AMALIA MIHAELA Şcoala Gimnazială “Constantin Brâncuşi”

34 PĂTRAȘCU AT. ALEXIA MARIA Liceul Pedagogic “Anastasia Popescu”

35 PENU A. MARIA MĂDĂLINA Şcoala Gimnazială nr. 156

36 PINTRIJEL D. RALUCA MARIA Şcoala Gimnazială nr. 164

37 PODOLEANU F AL. ALEXIA Colegiul Naţional “Grigore Moisil”

38 ROŞCA E. VLAD CRISTIAN Şcoala Gimnazială nr. 150

39 SCARLAT I. FILIP-CRISTIAN Colegiul Naţional “Gheorghe Lazăr”

40 SCHIPOR AL. ILINCA ALEXANDRA Şcoala Gimnazială “I. G. Duca”

41 SICOE G. ALEXIA IOANA Liceul Teoretic “Alexandru Vlahuţă”

42 SIMION C. MARINA CRENGUŢA Liceul Teoretic “Ion Barbu”

43 SPIRIDON FA. ESTERA LIVIA Şcoala Gimnazială nr. 150

44 STĂNESCU C. MIHAI Școala Gimnazială nr. 79

45 ȘTEFĂNICĂ M. MATEI COSTIN Școala Gimnazială nr. 92

46 TEODORESCU D. ANDREEA Şcoala Gimnazială “Geo Bogza”

47 ŢOLESCU IM. RUXANDRA Școala Gimnazială nr. 195

48 WANG Z. KEVIN Şcoala Gimnazială “Herăstrău”

Contestaţiile pot fi depuse în cursul acestei zile, în intervalul orar 14:00 – 20:00, iar rezultatele finale vor fi afişate în data de 29 iunie. Rezultatele finale vor fi publicate atât la avizierul unităților de învățământ, cât și online, pe site-ul dedicat – evaluare.edu.ro.

Media generală de admitere, care se calculează considerând 80% media de la evaluarea națională și respectiv 20% media anilor de gimnaziu, urmează să fie afișată după finalizarea contestațiilor.

 

Te-ar putea interesa și: