Primarul din Madrid a transmis un mesaj care l-a lăsat fără cuvinte pe căpitanul Realului

Edilul nu a uitat un moment foarte dureros pentru el.

Real Madrid a devenit campioana Spaniei, joi, pentru a 34-a oară, iar suporterii „galacticilor” au dat drumul la petrecere. Elevii lui Zinedine Zidane au fost primiți de Jose Luis Martinez-Almeida, primarul Madridului, cel care a spus că succesul Realului este „just”. Edilul este cunoscut pentru că susține cealaltă mare formație din capitală: Ateltico.

În momentul în care s-a aflat față în față cu Sergio Ramos, căpitanul Realului, primarul a spus: „Sergio Ramos? Aș șterge doar zece secunde din cariera lui sportivă, pentru că m-a supărat rău. Totuși, ca pasionat de fotbal mi-a oferit multe bucurii. Ești un model, Sergio, datorită capacității tale de a fi mai bun zi de zi.” Fundașul a rămas fără replică la afirmația primarului.

Jose Luis Martinez-Almeida a făcut referire la un episod dureros trăit de echipa sa de suflet, Atletico Madrid. În 2014, la Lisabona, „roș-albii” au disputat finala UEFA Champions League, împotriva „galacticilor”. Trupa lui Diego Simeone conducea cu scorul de 1-0, iar în ultimele secunde ale partidei, Sergio Ramos a egalat și meciul a intrat în prelungiri. Acolo unde cei de la Ateltico au căzut și fizic, și psihic și au mai primit trei goluri.

Doi ani mai târziu, în 2016, la Milano, pe „San Siro”, cele două mari rivale din Madrid și-au disputat din nou cel mai important trofeu intercluburi. După 90 de minute, scorul de fost egal, 1-1, după 30 de minute de prelungiri nu s-a marcat, iar la loviturile de departajare, Real s-a impus cu scorul de 5-3.

După ce s-a încheiat ceremonia, primarul a primit un tricou semnat de toți jucătorii campioanei din Primera Division.

Real Madrid nu mai câștigase titlul în Spania din 2017. Acum, succesul a fost asigurat după victoria obținută în fața celor de la Villarreal, scor 2-1. În aceeași etapă, rivala FC Barcelona a fost învinsă pe teren propriu, de Osasuna, cu scorul de 1-2.