PRELIMINARII CE. Italia - Croația, 1-1. Meciul a fost întrerupt din cauza incidentelor din tribune

Derby-ul serii din preliminariile Campionatului European din 2016, disputat între Italia și Croația, a fost marcat de incidentele produse de fanii oaspeților. Partida s-a întrerupt timp de 12 minute, apoi a fost reluată.

Meciul de la Milano a fost întrerupt după ce suporterii oaspeților au aruncat cu torțe pe teren. În primă fază, arbitrul Bjorn Kuipers a suspendat meciul, a fluierat reluarea lui, după trei minute, apoi, din cauză că incidentele din tribune au luat amploare, a decis întrerupera partidei. După 12 minute de incertitudine, cele două echipe au reluat confruntarea, care s-a încheiat cu scorul de 1-1. Iată rezultatele de duminică:

GRUPA A

Cehia - Islanda 2-1 Kaderabek (45+1), Bodvarsson (61 - autogol) / Skulason (9)

Olanda - Letonia 6-0 Van Persie (6), Robben (35 și 82), Huntelaar (42 și 89), Bruma (78)

Turcia - Kazahstan 3-1 B. Yilmaz (26 - penalty și 29), Aziz (83) / Smakov (87 - penalty)

Clasament: 1. Cehia 12p, 2. Islanda 9p, 3. Olanda 6p, 4. Turcia 4p, 5. Letonia 2p, 6. Kazahstan 1p

GRUPA B

Israel - Bosnia 3-0 Vermouth (36), Damari (45), Zahavi (70)

Belgia - Țara Galilor 0-0

Cipru - Andorra 5-0 Merkis (9), Efrem (31, 42 și 60), Christofi (87 - penalty)

Clasament: 1. Israel 9p, 2. Țara Galilor 8p, 3. Cipru 6p, 4. Belgia 5p, 5. Bosnia 2p, 6. Andorra 0p

GRUPA H

Italia - Croația 1-1 Candreva (11) / Perisici (15)

Bulgaria - Malta 1-1 Galabinov (6) / Failla (49 - penalty)

Azerbaidjan - Norvegia 0-1 Nordtveit (25)

Clasament: 1. Croația 10p, 2. Italia 10p, 3. Norvegia 9p, 4. Bulgaria 4p, 5. Malta 1p, 6. Azerbaidjan 0p