Petrolul Ploiești s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României

Petrolul Ploieşti s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins ultima clasată în Liga I, Politehnica Iaşi, cu scorul de 3-0 (2-0), marţi seara, pe teren propriu, într-un meci din optimi.

Petrolul Ploești s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României. Formaţia de ligă secundă s-a impus prin golurile marcate de Romario Moise (17), Valentin Ţicu (45), din lovitură liberă, şi Vasile Buhăescu (55).

Antrenorul-jucător Andrei Cristea s-a aflat în premieră pe banca tehnică a ieşenilor.

În min. 43, Nikolaos Baxevanos (Poli) s-a ales cu o rană deschisă la frunte în urma unei ciocniri cu Mihai Constantinescu (Petrolul), fiind schimbat după ce a primit îngrijiri pe teren.

Petrolul este a doua echipă de ligă secundă calificată în sferturi, după ce Dunărea Călăraşi a beneficiat de retragerea din competiţie a formaţiei Turris-Oltul Turnu Măgurele.

Petrolul Ploești s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României

FC Petrolul Ploieşti - CSM Politehnica Iaşi 3-0 (2-0), Stadion ''Ilie Oană'' - Ploieşti Au marcat: Romario Moise (17), Valentin Ţicu (45), Vasile Buhăescu (55). Arbitru: Rareş George Vidican (Satu Mare); arbitri asistenţi: Ciprian Florin Danşa (Satu Mare), Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti) Observatori: Bogdan Zanfirescu (Botoşani) - CCA, Mihai Andrieş (Bucureşti) – FRF.

Sursa: Agerpres