Brazilia a stins lumina

In prima semifinala, echipa lui Carlos Dunga a invins marti Uruguayul la penalty-uri, scor 5-4, si a obtinut biletul pentru ultimul act al Copei America la fotbal.

Echipa nationala de fotbal a Braziliei s-a calificat marti in finala Copei America, eliminand Uruguayul dupa loviturile de la 11 metri. Dupa primele 90 de minute, cele doua reprezentative se aflau la egalitate, scor 2-2, rezultatul ramanand neschimbat in reprizele de prelungire.

Soarta semifinalei de la Maracaibo s-a decis la punctul cu var, „unsprezecele” antrenat de Carlos Dunga castigand loteria penalty-urilor, scor 5-4. Astfel, „Selecao” a obtinut dreptul de a-si apara trofeul cucerit in 2002, in Peru, dupa o finala cu Argentina.

Pana de curent Jucatorii brazilieni au lasat multa sudoare pe stadionul „Zulia” si au tremurat la loviturile de la 11 metri, inainte de a se bucura pentru a 19-a calificare in ultimul act al Copei America. „Pentru a fi un castigator, trebuie sa stii sa suferi”, a concluzionat Dunga dupa ce a scapat de emotii.

Selectionata „auriverde” a deschis scorul in minutul 13, prin fundasul Maicon. Nici n-au apucat bine brazilienii sa savureze golul si meciul a fost intrerupt, din cauza unei pene de curent la unul dintre stalpii nocturnei. Pauza de aproape un sfert de ora a fost un sfetnic bun pentru uruguayeni, care au egalat prin Forlan. Pe finalul primei reprize, elevii lui Dunga au fortat in atac, intrand la cabine cu avantaj de un gol.

In partea secunda a meciului, uruguayenii au patruns pe teren manati de legendara dorinta de a invinge - „garra charrua”. Cu 20 de minute inainte de final, uruguayanul Abreu, trimis pe gazon in locul lui Recoba, a readus speranta in tabara tehnicianului Oscar Tabaraez. Brazilienii au marit ritmul de joc, si-au tinut sub presiune adversarii, dar totul a fost in zadar.

„Celestii”, tradati de capitanul Lugano

Egalitatea a persistat chiar si dupa prima serie de lovituri de la 11 metri, scor 4-4. Punctul culminant a fost atins la ultimele patru executii. Brazilianul Fernando a tras in bara, exemplul sau fiind urmat de uruguayanul Pablo Garcia.

Brazilia a preluat conducerea prin reusita lui Gilberto, iar soarta „celestilor” a fost pecetluita de capitanul Lugano, care a sutat pe mijlocul portii, goalkeeperul brazilian Doni aparand fara multa bataie de cap. In finala care se va disputa la Maracaibo, in noaptea de duminica spre luni (in direct la Sport.ro, de la ora 0.05), Brazilia va infrunta castigatoarea partidei Argentina - Mexic, jucata asta-noapte.

AJUTOR DIVIN

Ca si Iordanescu

Carlos Dunga se afla la prima competitie majora ca antrenor al nationalei Braziliei, detinatoare a cinci titluri mondiale si de sapte ori castigatoare a Copei America. Sesiunea de penalty-uri a fost indurata cu greu de tehnician si le-a amintit romanilor de Anghel Iordanescu pe vremea cand se afla la carma selectionatei tricolore. Pe marginea terenului, Dunga se inchina mereu si murmura rugaciuni. Apelul sau la ajutorul divin a avut in cele din urma efect.

SEMIFINALA

Brazilia - Uruguay............ 2-2, 5-4 (la penalty-uri) Au marcat: Maicon (13), Julio Baptista (45·9) / Forlan (45·4), Abreu (70)

Brazilia: Doni - Maicon, Alex, Juan, Gilberto - Mineiro, Gilberto Silva, Josue (73 Fernando), Baptista (73 Diego) - Love (79 Afonso), Robinho. Antrenor: Carlos Dunga Uruguay: Carini - Lugano, Scotti, Rodriguez (46 Gonzalez) - Pereira, Perez (75 Gargano), Garcia, Rodriguez, Fucile - Forlan, Recoba (46 Abreu). Antrenor: Oscar Tabarez

Loviturile de la 11 metri

BraziliaAu marcat: Robinho, Juan, Gilberto Silva, Diego, Gilberto Au ratat: Afonso, Fernando Uruguay Au marcat: Scotti, Gonzalez, C. Rodriguez, Abreu Au ratat: Forlan, Garcia, Lugano