Editura Evenimentul si Capital

ACUM 23 DE ANI. Oamenii care conduceau țara în 13-15 iunie 1990

mineriada_13-15_iunie
Autor: | | 8 Comentarii | 2811 Vizualizari

Scriem și vorbim despre Mineriada din 13-15 iunie 1990. Să ne amintim și care a fost componența Guvernului Roman (1) la acea dată.

Traian Băsescu apare în conducerea Ministerului Transporturilor după 17 octombrie 1990. Atunci, prin decizia prim-ministrului Petre Roman, s-au hotărât mai multe eliberări şi numiri în funcţii. Printre noii veniţi în echipă, după cum arată un comunicat al Guvernului, se afla şi "Băsescu Traian, (numit) subsecretar de stat la Departamentul Transporturilor din Ministerul Lucrărilor Publice. Transporturilor şi Amenajării Teritoriului“, cu funcţia de şef al Departamentului Transporturilor Navale.

  • Prim-ministru
Petre Roman (26 decembrie 1989 – 28 iunie 1990)
  • Viceprim-ministru
Gelu Voican Voiculescu (28 decembrie 1989 – 28 iunie 1990)
  • Viceprim-ministru
Mihai Drăgănescu (28 decembrie 1989 – 31 mai 1990) 31 mai 1990 – Prin decret al preşedintelui CPUN din 31 mai 1990, Mihai Drăgănescu se eliberează din funcţia de viceprim-ministru al Guvernului, în vederea pensionării.
  • Viceprim-ministru
Ioan Aurel Stoica (28 martie – 28 iunie 1990) 28 martie 1990 – Prin decretul nr. 185, publicat în M.O. nr. 44 din 30 martie 1990, Ion Aurel Stoica se eliberează din funcţia de ministru al industriei construcţiilor de maşini şi se numeşte în funcţia de viceprim-ministru al guvernului.
  • Viceprim-ministru
Anton Vătăşescu (28 martie – 28 iunie 1990) 28 martie 1990 – Prin decretul nr. 185, publicat în M.O. nr. 44 din 30 martie 1990, Anton Vătăşescu se eliberează din funcţia de ministru al industriei electrotehnice şi electronice şi se numeşte în funcţia de viceprim-ministru al guvernului.
  • Ministrul de interne
General Mihai Chiţac (28 decembrie 1989 – 14 iunie 1990) Doru Viorel Ursu (14 – 28 iunie 1990) 14 iunie 1990 – Prin Decretul nr. 242 din 14 iunie 1990, publicat în M.Of. nr. 084 din 16 iunie 1990, generalul-colonel Mihai Chiţac se eliberează din funcţia de ministru de interne şi se numeşte în aceeaşi funcţie Doru Viorel Ursu.
  • Ministrul afacerilor externe
Sergiu Celac (28 decembrie 1989 – 28 iunie 1990)
  • Ministrul justiţiei
Teofil Pop (3 ianuarie 1990- 28 iunie 1990) 3 ianuarie 1990 – Prin Decretul nr. 15 al CFSN, Teofil Pop este numit ministrul justiţiei.
  • Ministrul culturii
Andrei Pleşu (28 decembrie 1989 – 28 iunie 1990) Minister nou înfiinţat prin reorganizarea Consiliului Culturii şi Educaţiei Socialiste care s-a desfiinţat prin Decretul CFSN nr. 12/1989.
  • Ministrul învăţământului
Mihai Şora (30 decembrie 1989 – 28 iunie 1990) Minister nou înfiinţat prin reorganizarea Ministerului Educaţiei şi Învăţământului care s-a desfiinţat prin Decretul CFSN nr. 27 din 30 decembrie 1989.
  • Ministrul cultelor
Nicolae Stoicescu (18 ianuarie – 28 iunie 1990) Minister nou creat prin reorganizarea Departamentului Cultelor care s-a desfiinţat prin Decretul CFSN nr. 30/1990.
  • Ministrul apărării naţionale
General Nicolae Militaru (26 decembrie 1989 – 16 februarie 1990) General Victor Atanasie Stănculescu (16 februarie – 28 iunie 1990) 16 februarie 1990 – Este acceptată cererea de eliberare din funcţia de ministru al apărării naţionale a generalului Nicolae Militaru, prin Decret CPUN nr. 124. În postul rămas liber este numit generalul-colonel Victor-Atanasie Stănculescu.
  • Ministrul economiei naţionale
General Victor Atanasie Stănculescu (28 decembrie 1989 – 16 februarie 1990) Minister nou format prin reorganizarea Comitetului de Stat al Planificării (prin Decretul CFSN nr. 8/1989). 16 februarie 1990 – Victor Atanasie Stănculescu este eliberat din funcţia de ministru al economiei naţionale, fiind numit în funcţia de ministru al apărării naţionale.
  • Ministrul agriculturii şi industriei alimentare
Nicolae Ştefan (28 decembrie 1989 – 28 iunie 1990) Minister nou înfiinţat prin reorganizarea Ministerului Agriculturii şi Ministerului Industriei Alimentare care s-au desfiinţat prin Decretul CFSN nr. 10/1989.
  • Ministrul energiei electrice
Adrian Georgescu (28 decembrie 1989 – 28 iunie 1990)
  • Ministrul industriei chimice şi petrochimice
Gheorghe Caranfil (28 decembrie 1989 – 28 iunie 1990)
  • Ministrul industriei electrotehnicii, electronicii şi informaticii
Anton Vătăşescu (29 decembrie 1989 – 28 martie 1990) Minister nou înfiinţat prin reorganizarea Ministerului Electrotehnicii care s-a desfiinţat prin Decretul CFSN nr. 25/1989. 28 martie 1990 – Prin decretul nr. 185, publicat în M.O. nr. 44 din 30 martie 1990, Anton Vătăşescu se eliberează din funcţia de ministru al industriei electrotehnice şi electronice şi se numeşte în funcţia de viceprim-ministru al guvernului.
  • Ministrul industriei metalurgice
Ioan Cheşa (29 decembrie 1989 – 28 iunie 1990)
  • Ministrul petrolului
Victor Murea (29 decembrie 1989 – 28 iunie 1990)
  • Ministrul industriei uşoare
Constantin Popescu (29 decembrie 1989 – 28 iunie 1990)
  • Ministrul industriei construcţiilor de maşini
Ioan Aurel Stoica (30 decembrie 1989 – 28 martie 1990) 28 martie 1990 – Prin decretul nr. 185, publicat în M.O. nr. 44 din 30 martie 1990, Ion Aurel Stoica se eliberează din funcţia de ministru al industriei construcţiilor de maşini şi se numeşte în funcţia de viceprim-ministru al guvernului.
  • Ministrul comerţului exterior
Nicolae M. Nicolae (2 ianuarie – 28 iunie 1990) Minister nou înfiinţat prin reorganizarea Ministerului Comerţului Exterior şi Cooperării Economice Internaţionale, care s-au desfiinţat prin Decretul CFSN nr. 7/1990.
  • Ministrul minelor
Nicolae Dicu (2 ianuarie – 28 iunie 1990)
  • Ministrul poştelor şi telecomunicaţiilor
General Stelian Pintilie (2 ianuarie – 28 iunie 1990)
  • Ministrul geologiei
Ioan Folea (2 ianuarie – 28 iunie 1990) Minister nou înfiinţat prin reorganizarea Centralei Departamentale a Geologiei care se desfiinţează prin Decret CFSN nr. 9/1990.
  • Ministrul transporturilor
Corneliu Burada (2 ianuarie – 28 iunie 1990)
  • Ministrul industriei lemnului
Ion Râmbu (14 ianuarie – 28 iunie 1990) Minister nou înfiinţat prin reorganizarea Ministerului Industrializării Lemnului şi Materialelor de Construcţii care s-a desfiinţat, prin Decretul CFSN nr. 55/1990.
  • Ministrul construcţiilor
Alexandru Dimitriu (18 ianuarie – 28 iunie 1990) Minister nou înfiinţat prin reorganizarea Ministerului Construcţiilor Industriale şi preluarea activităţii de producere a materialelor de construcţii şi instalaţii de la fostul Minister al Industrializării Lemnului şi Materialelor de Construcţii (cf. Decret CFSN nr. 30/1990).
  • Ministrul apelor, pădurilor şi mediului înconjurător
Simion Hâncu (28 decembrie 1989 – 28 iunie 1990) Minister nou înfiinţat prin reorganizarea Consiliului Naţional al Apelor, Ministerului Silviculturii şi Consiliului Naţional pentru Protecţia Mediului Înconjurător care s-au desfiinţat (prin Decretul CFSN nr. 11/1989).
  • Ministrul turismului
ad-int. Mihai Lupoi (2 – 14 ianuarie 1990) Mihai Lupoi (14 ianuarie – 7 februarie 1990) 7 februarie 1990 – Mihai Lupoi a fost destituit din funcţie.
  • Ministrul sănătăţii
Dan Enăchescu (8 ianuarie – 28 iunie 1990)
  • Ministrul muncii şi ocrotirilor sociale
Mihnea Marmeliuc (5 ianuarie – 28 iunie 1990) Minister nou înfiinţat prin reorganizarea Ministerului Muncii care se desfiinţează, Decret CFSN nr. 23
  • Ministrul sportului
Mircea Angelescu (30 decembrie 1989 – 28 iunie 1990) Minister nou înfiinţat prin Decretul CFSN nr. 27/1989. Miniştri secretari de stat Pe lângă miniştri, în Guvernul Petre Roman (1) au fost incluşi şi o serie de secretari de stat cu rang de ministru.
  • Ministru secretar de stat la Ministerul de Externe
Corneliu Bogdan (28 decembrie 1989 – 1 ianuarie 1990)
  • Ministru secretar de stat, preşedinte al Comisiei Naţionale pentru Statistică
Petru Pepelea (30 decembrie 1989 – 28 iunie 1990) Comisie nou înfiinţată prin reorganizarea Direcţiei Centrale de Statistică care s-a desfiinţat.
  • Ministru secretar de stat, preşedinte al Comisiei Naţionale pentru Standarde, Metrologie şi Calitate
Nicolae-George Drăgulănescu (01 februarie 1990 – 15 ianuarie 1992) Comisia Naţională pentru Standarde, Metrologie şi Calitate, CNSMC, a fost organizată prin acelaşi decret al CFSN nr.86 din 1 februarie 1990, de numire a preşedintelui, document care menţionează încetarea activităţii Comisiei Naţionale pentru Standarde şi Calitate, CNSC (organizată prin decretul CFSN nr.27 din 1989, cu privire la înfiinţarea unor organe centrale). CNSMC avea în componenţa sa, conform aceluiaşi document, Institutul Român de Standardizare, Institutul Naţional de Metrologie şi Oficiul de Stat pentru Calitate. Prin acelaşi document, Oficiul de Stat pentru Invenţii şi Mărci, OSIM, ce fusese inclus iniţial în componenţa CNSC, a fost subordonat direct guvernului.
  • Ministru secretar de stat, preşedinte al Comisiei Naţionale pentru Protecţia Muncii
Virgil Iga (5 – 31 ianuarie 1990) Dan Andreescu (31 ianuarie – 28 iunie 1990)
  • Ministru secretar de stat, şef al Departamentului Industriei Alimentare la Ministerul Agriculturii şi Industriei Alimentare
Vintilă Rotaru (14 ianuarie – 28 iunie 1990)
  • Ministru secretar de stat, şef al Departamentului Agriculturii de Stat la Ministerul Agriculturii şi Industriei Alimentare
Dimitrie Anghelina (22 ianuarie – 28 iunie 1990)
  • Ministru secretar de stat la Ministerul Agriculturii şi Industriei Alimentare
Victor Surdu (22 ianuarie – 28 iunie 1990)
  • Preşedintele Oficiului pentru Administraţia Locală, cu grad de ministru secretar de stat
Costică Bădescu (7 februarie – 28 iunie 1990)
  • Ministru secretar de stat în Guvern
Ovidiu Adrian Moţiu (8 februarie – 28 iunie 1990)
  • Ministru secretar de stat, şef al Departamentului Metalurgiei Neferoase
Ladislau Frumosu (22 martie – 28 iunie 1990)Datele sunt consemnate in cartea “Din culisele luptei pentru putere. 1989-1990: prima guvernare Petre Roman“, Alex Mihai Stoenescu, 2006Secretarii de stat din cele doua guverne Roman:
  • Secretar de stat la Ministerul Lucrărilor Publice, Transporturilor şi Amenajării Teritoriului
Alexandru Dobre (28 iunie 1990 – 18 octombrie 1990) Victor Dumitrache (6 iulie 1990 – 16 octombrie 1991) Mihail Mişu Galea (01 aprilie 1991-01 mai 1991) Alexandru Bunea (10 mai – 16 octombrie 1991) Călin Marinescu (10 mai – 16 octombrie 1991) CITIȚI ȘI:
  • ACUM 23 DE ANI. Reporter la mineriadă: „M-am îmbrăcat în pantalonii din liceu”
  • ACUM 23 DE ANI. Japonezii, la un pas de întâlnirea cu minerii
  • ACUM 23 DE ANI. Victimele merg la CEDO. Fără vinovați, statul va pierde
  • ACUM 23 DE ANI. Cronologia unui film de groază
  • ACUM 23 DE ANI. Mineriada, un război „român contra român” declanșat de șeful statului
  • DEZBATERE EVZ. 23 de ani de la MINERIADA din IUNIE 1990. Trebuia să fie pedepsit Ion Iliescu?

Iubita lui Gheorghe Turda rupe tacerea! De ce a fost nevoita sa se desparta de artist

Pagina 1 din 2



Stirile zilei

Alte articole din categoria: EVZ Special

Alte articole din categorie

capital.ro
libertatea.ro
rtv.net
fanatik.ro
wowbiz.ro
b1.ro
cancan.ro
playtech.ro
unica.ro
dcnews.ro
stiridiaspora.ro

LASA UN COMENTARIU

Caractere ramase: 1000

CITEŞTE ŞI