NEWS ALERT! Probleme mari pentru Simona Halep la Dubai

Jucătoarea de tenis Simona Halep a avut parte de un incident nefericit în timpul meciului cu Ons Jabeur de la Dubai.

UPDATE:

Simona Halep, numărul doi mondial, a învins-o foarte greu pe tunisianca Ons Jabeur, cu 1-6, 6-2, 7-6 (7), miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 2.643.670 dolari.

Halep, principala favorită, a reuşit să se impună după exact două ore de joc, în faţa unei adversare incomode, care a câştigat clar primul set, cu 6-1, şi a ratat o minge de meci în tiebreak.

Halep a pierdut primul său meci cu Jabeur (25 ani, 45 WTA), în 2018, în primul tur la Beijing, abandonând după primul set, câştigat cu 6-1 de tunisiancă.

În sferturi, Halep o va înfrunta pe belarusa Arina Sabalenka (21 ani, 13 WTA), cap de serie numărul şapte, care a dispus miercuri de belgianca Elise Mertens cu 6-4, 6-3.

Halep şi-a asigurat un cec de 50.100 dolari şi 100 de puncte WTA.

Halep a câştigat titlul la Dubai în 2015, iar anul trecut s-a oprit în sferturile de finală, învinsă de elveţianca Belinda Bencic, potrivit agerpres.ro

Știrea inițială:

Simona a avut nevoie de intervenția fizioterapeutului pentru a continua meciul. Incidentul s-a petrecut după ce Simona a câștigat setul secund cu 6-2.

Constănțeanca în vârstă de 28 de ani a cerut intervenția fizioterapeutului din cauza unor dureri la spate.

Simonei i s-a aplicat un masaj în zona lombară pentru a putea continua meciul.

Primul set al duelului Simona Halep – Ons Jabeur a fost câștigat fără emoții de tunisiancă, în numai 23 de minute, scor 6-1. Setul al doilea a fost însă controlat autoritar de Simona Halep, care și l-a adjudecat cu 6-2, după 35 de minute.

Acum se joacă setul decisiv (detalii aici). Simona Halep și Ons Jabeur s-au mai întâlnit o singură dată, la turneul de la Beijing din septembrie 2018.

Atunci, Simona Halep s-a retras după primul set, pierdut cu 1-6. Turneul de la Dubai beneficiază de câştiguri totale în valoare de 2.643.670 de dolari, potrivit libertatea.ro