Nebunie nemaivăzută în Liga Campionilor. Manchester United a eliminat-o pe PSG, iar performanța n-a mai fost reușită vreodată în istoria competiției

Manchester United s-a calificat, miercuri, în „sferturile” Ligii Campionilor, după succesul înregistrat, în deplasare, scor 3-1, cu PSG.

Manchester United a reușit să pătrundă în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a câștigat returul cu PSG, din „optimi”; scor 3-1. În tur, francezii se impuseseră cu 2-0, dar „diavolii” au revenit fantastic pe „Parc des Princes”. Englezii au deschis scorul prin Romelul Lukaku, în minutul 2, gazdele au egalat datorită lui Juan Bernat (12). Lukaku și-a adus echipa în avantaj, din nou, în minutul 30, și până spre finalul confruntării nimeni n-a mai schimbat tabela. În minutul 90, Kimpembe a comis un henț în careu, iar penalty-ul a fost acordat după o decizie luată pe baza VAR. Marcus Rashford a transformat în minutul 90+4 și United s-a calificat în „sferturi”. Este pentru prima dată în istoria competiției când o echipă pierde manșa tur, acasă, cu 0-2, și reușește să se califice mai departe. În alte 106 situații, acest lucru nu s-a întâmplat.