Napoli a dat lovitura pe „Giuseppe Meazza”. Juventus a cedat fotoliul de lider

Echipa lui Gennaro Gattuso s-a impus la limită, scor 1-0, grație golului marcat în minutul 57 de Fabian Ruiz în partida jucată cu Inter.

Meciul a contat pentru finala ediției 2019-2020 a Cupei Italiei.

Napoli a reușit un joc tactic perfect, blocând atacurile lui Inter. Chiar dacă în primul mitan elevii lui Antonio Conte au avut inițiativa, aceștia s-au izbit de blocul defenisv al napoletanilor care au reușit să blocheze toate acțiunile de atac ale liderului din Serie A.

La 12 minute de la reluarea confruntării, Napoli a dat lovitura prin mijlocașul Fabian Ruiz, spaniolul învingându-l pe Padelli cu un șut perfect de la 20 de metri în minutul 57. În ciuda eforturilor Inter nu a reușit să revină pe tabela de marcaj, partida terminându-se cu victoria napoletanilor cu scorul de 1-0, echipa lui Gatuso plecând astfel în returul de pe 5 martie cu prima șansă la calificarea în finala competiției.

În cea de-a doua semifinală, astăzi în manșa tur, de la ora 21:45 pe „San Siro” va avea loc confruntarea dintre AC Milan și Juventus.

„Diavolii” abordează cu încredere duelul având în vedere că sunt fără înfrângere în ultimele șapte partide disputate pe „San Siro”. Juventus a  cedat fotoliul de lider în Serie A și cu sigurnață se va axa pe campionat, lucru de care ar putea profita din plin Ibrahimovic & co.

Echipe probabile AC Milan – Juventus AC Milan: Donnarumma – Hernandez, Romagnoli, Musacchio, Calabria – Calhanoglu, Bennacer, Kessie, Castillejo – Rebic, Ibrahimovic Juventus: Buffon – Cuadrado, De Ligt, Bonucci, Sandro – Betancur, Pjanic, Rabiot – Ramsey – Dybala, Ronaldo, cancan.ro