Rafael Nadal, OUT de la Montreal, după ce a fost ELIMINAT de un jucător din afara Top 100 ATP

Turneul Rogers Cup, de la Montreal, a rămas fără principalul favorit, după ce Rafael Nadal a fost învins, în „optimi”, de un canadian în vârstă de 18 ani.

Nadal s-a impus în primul set cu 6-3, în doar 38 de minute, fapt ce arăta că „Matadorul” nu va avea nicio problemă în a se calfica mai departe. Adversarul său, canadianul Denis Șapovalov (143 ATP), s-a trezit un setul doi și a trecut repede în avatanj, cu 3-0, iar la final a trimis meciul în „decisiv”, după 6-4.

În setul al treilea, cei doi au ajuns în tie-break, iar după o oră și 18 minute de joc, doar în acest act, scorul final a fost 7-6(4), în favoarea tânărului Șapalov.  Acum, Denis Șapalov a devenit cel mai tânăr sfertfinalist la un turneu din categoria Masters, din istoria ATP, și al doilea cel mai tânăr jucător care îl învinge pe Rafael Nadal, după Borna Corici. Mai departe, la Roger Cup, Șapalov îl va întâlni pe Adriano Mannarino (42 WTA).