Moment istoric pentru voleiul românesc. CSM a adus un trofeu continental la București

În premieră, voleiul feminin din țara noastră a triumfat într-o competiție europeană. Acest lucru a fost posibil de „trigroaicele“ trupei din Capitală, care au învins în finala Cupei Challenge formația turcă Trabzon Idman Ocagi

Bacşiş, Tătaru, Ozun, Majstorovic, Roşca, Pincerato, Cărbuneanu, Faleş, Karakasheva, Pihlajamaki, Ruzzini, Susici sunt eroinele CSMB-ului, echipă ce scos voleiul feminin românesc din impas.

Primul pas spre trofeu, făcut în tur

„Tigroaicele“ pregătite de italianul Francois Salvagni au învins, ieri, în Turcia, gruparea Trabzon Idman Ocagi, în manșa retur a finalei Cupei Challenge, cu scorul de 3-1 (25-23, 25-13, 20-25, 25- 20). Pasul către trofeu a fost făcut în tur, la mijlocul săptămânii trecute, atunci când trupa bucureșteană a obținut victoria într-o sală de sport a unui mall din Capitală, cu scorul de 3-1 (20- 25, 25-16, 25-16, 25-15).

Ieri, în Turcia, CSM București a rezolvat încă după primele două seturi soarta finalei, scor ce le-a permis „trigroaicelor“ să se relaxeze pe final de meci. Trabzon este echipa care a eliminat-o, în optimile de finală ale competiției, pe vicecampioana României, CSM Târgoviște, cu 3-1 (la Trabzon) și 3-0 (la Târgoviște).

Ultima medalie, în 1974

CSMB-ul a luat ființă în urmă cu nouă ani, iar ieri a devenit prima echipă românească feminină de volei care a ridicat deasupra capului un titlu european. Ultima medalie a fost atribuită de Dinamo, în 1974, după broznul obținut în Cupa Cupelor.

Mai mult, Cupa Challenge este a treia competiţie valorică a continentului, după Liga Campionilor şi CEV Cup.