Încă o MEDALIE DE AUR pentru România venită de la Campionatele Mondiale

Sportivul român Eduard Șerban a cucerit medalia de aur la categoria 90 kg, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de judo pentru cadeți de la Santiago de Chile.

Eduard a reuşit să ia medalia de aur după mai multe tururi în care a „luptat” cu mândire pentru ţara sa.

Șerban l-a învins în finală pe japonezul Kenshin Mori, prin ippon. În primul tur, românul a câștigat în fața slovacului Denis Turac (ippon), în turul secund a trecut de mexicanul Geronimo Saucedo (ippon), în sferturi s-a impus în fața italianului Enrico Bergamelli (ippon), pentru ca în semifinale să îl învingă pe canadianul Benjamin Kendrick (ippon).

La categoria 73 kg, Adrian Sulcă s-a oprit în turul al doilea, învins de turcul Muhammed Koc, după ce trecuse de mongolul Munkh-Erdene Gantulga.

România a participat la competiție cu cinci sportivi.

La startul concursului s-au aliniat 428 de judoka din 64 de țări, 230 la masculin și 198 la feminin, informează Agerpres.