Meciul din România unde fanii nu au mai ținut cont de reguli și au luat cu asalt stadionul

Partida a trezit mare interes și nu s-a mai luat în considerare nimic.

CS Fotbal Comuna Recea a dat lovitura, sâmbătă, pentru că a reușit să se impună pe teren propriu, în partida cu Rapid București, scor 2-1. Confruntarea a contat pentru liga a II-a și a oferit spectacol. Gazdele au ratat o lovitură de la 11 metri, atunci când Drăghia a apărat șutul lui Alin Bota. Apoi, Rapid a deschis scorul prin Cătălin Hlistei în minutul 19. Maramureşenii au întors scorul în ultima jumătate de oră, prin golurile marcate de Marius Coman, în minutul 67, după ce portarul Virgil Drăghia şi-a introdus în mingea în propria poartă.

Același Coman a transformat un penalty în minutul 80. Gazdele au terminat meciul în zece oameni, francezul Rassambeck Akhmatov primind al doilea cartonaş galben în al patrulea minut de prelungire.

Conform gsp.ro, la Recea a fost haos din punct de vedere al organizării. Deși meciul ar fi trebuit să se dispute fără spectatori, în trbiune s-au aflat aproximativ 100 de suporteri.

Conform protocolului întocmit de Federația Română de Fotbal, în zona 2, tribuna stadionului, au voie 130 de persoane, dar toate trebuie să fie implicate în organizarea meciului, angajați ai cluburilor sau să fie reprezentați media, FRF, LPF. La Recea au putut fi observați și minori, care cu siguranță nu aveau o calitate oficială.

Câteva sute de oameni s-au îngrămădit și în afara arenei, urmărind confruntarea prin gard. „Nu am timp să vorbesc! Nu știu despre ce e vorba”, a declarat Felix Grigore, directorul departamentului de competiții din cadrul FRF, pentru sursa citată.

Iată și celelalte rezultate din liga a II-a:

CS Aerostar Bacău - AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 3-2 ASU Politehnica Timişoara - AFC Ripensia Timişoara 2-0 SCM Gloria Buzău - CSM Reşiţa 0-1 CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu - CS Mioveni 1-2 AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele - CS Concordia Chiajna 3-2 ACS Fotbal Comuna Recea - Fotbal Club Rapid 2-1

Meciul AFC Unirea 04 Slobozia - AFC Farul Constanţa a fost amânat din cauza a trei cazuri de infectare cu coronavirus în lotul oaspeţilor.