Meci de senzație la Botoșani. Gazdele se califică în „optimile” Cupei României, după ce o elimină pe CFR Cluj

FC Botoșani a eliminat-o pe CFR Cluj și s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României

FC Botoșani s-a calificat, miercuri, în „optimile” Cupei României, după ce victoria obținută în fața echipei CFR Cluj, scor 2-2 și 4-2 după executarea loviturilor de departajare. Ardelenii au rămas cu un om mai puțin pe teren, după eliminarea lui Mihai Bordeianu, din minutul 32.

Cinci minute mai târziu, Botoșani a deschis scorul prin Stefan Askovski. În a doua repriză, CFR a întors rezultatul după reușitele lui Cătălin Golofca (56) și Andrei Burcă (60). Gazdele au egalat prin Jonathan Rodriguez (81 - penalty) și meciul a intrat în prelungiri. Nu s-a mai marcat așa că s-a ajuns la loviturile de departajare. Acolo unde moldovenii au învins cu scorul de 4-2.