Preliminariile CM 2022. România-Germania, 0-1. Nemţii au dominat autoritar jocul de pe „Arena Naţională” sursa: arhiva EVZ

Naţionala de fotbal a României a disputa, duminică, al doilea meci din preliminariile Cupei Mondiale din 2022, împotriva Germaniei, pe Arena Naţională. În primul meci din grupa J, România a învins Macedonia de Nord, scor 3-2.

Naţionala României a fost învinsă duminică seară, pe teren propriu, de campioana mondială din 2014, Germania. Reprezentativa tricoloră a cedat la limită, cu scorul de 0 - 1, într-un meci în care nemţii au dominat autoritar timp de 85 de minute, dar elevii lui Mirel Rădoi putea smulge un punct pe final.

Nemţii au început ca din puşcă confruntarea de pe „Arena Naţională”, din Bucureşti, iar jucătorul lui Chelsea Londra, Kai Havertz, a fost foarte aproape de a dezgheţa tabela de marcaj încă din minutul şapte. Florin Niţă a făcut minuni între buturile tricolore, însă goalkeeper-ul Spartei Praga nu a mai putut să pareze şutul lui Serge Gnabry, de peste alte zece minute (’17).

Căpitanul Vlad Chiricheş şi ceilalţi coechipieri ai săi nu s-au trezit nici în urma acestui şoc. Oaspeţii de la Berlin au continuat să-şi pună în practică nestingheriţi jocul combinativ şi au trecut de mai multe ori, până la pauză, pe lângă majorarea scorului. Cu o posesie netă în favoarea lor, de aproape 70%, „panzerele roşii” au intrat la cabine cu un singur gol în avantaj, deşi proporţiile rezultatului puteau fi mult mai mari.

Niţă, omul meciului pentru România

Maşinăria germană a funcţionat la parametri maximi şi în startul celei de-a doua reprize, dar paradele senzaţionale ale lui Niţă i-au ţinut în meci pe tricolori. Goretzka, Gnabry şi Gundogan s-au jucat cu ocaziile şi l-au evidenţiat pe experimentatul portar în vârstă de 32 de ani, care a prins o zi de graţie.

Nou - intratul Timo Werner putea, la rândul său, să rezolve ecuaţia acestei partide, cu un sfert de oră înainte de fluierul final al centralului francez Clement Turpin. Vârful englezilor de la Chelsea s-a lovit însă de acelaşi Florin Niţă, care a repins, încă o dată, spectaculos.

Tricolorii au prins curaj în ultimele cinci minute

Contrar cursului jocului, vârful de lance al reprezentativei tricolore, George Puşcaş, a fost cât pe ce să aducă un punct nemeritat României (’86). Atacantul în vârstă de 24 de ani s-a distrat cu fundaşul central Antonio Rudiger, însă nu l-a putut depăşi şi pe căpitanul nemţilor, goalkeeper-ul Manuel Neuer.

România a prins curaj pe finalul partidei, iar Nicolae Stanciu şi-a trecut în cont o bună şansă de a restabili egalitatea, în prelungiri. Şutul acestuia nu şi-a atins ţinta şi a lovit doar plasa laterală.

Echipele de start:

România: 1. Florin Niţă - 4. Ovidiu Popescu, 6. Vlad Chiricheş (căpitan), 3. Alin Toşca, 22. Mario Camora - 7. Nicolae Stanciu, 18. Răzvan Marin - 14. Ianis Hagi, 19. Florin Tănase, 21. Valentin Mihăilă - 13. Claudiu Keşeru. Selecţioner: Mirel Rădoi.

Rezerve: 12. David Lazar, 16. Ionuţ Radu - 2. Vasile Mogoş, 5. Ionuţ Nedelcearu, 8. Alexandru Cicâldău, 9. George Puşcaş, 10. Alexandru Maxim, 11. Nicuşor Bancu, 15. Andrei Burcă, 17. Erik Bicfalvi, 20. Dennis Man, 23. Alexandru Creţu.

Germania: Manuel Neuer (căpitan) - 13. Lukas Klostermann, 16. Antonio Rudiger, 21. Emre Can, 4. Matthias Ginter - 23. Ilkay Gundogan, 6. Joshua Kimmich, 18. Leon Goretzka - 20. Serge Gnabry, 10. Kai Havertz, 19. Leroy Sane. Selecţioner: Joachim Loew .

Rezerve: 12. Bernd Leno, 22. Marc-Andre ter Stegen - 2. Philipp Max, 5. Jonathan Tah, 8. Jamal Musiala, 9. Timo Werner, 11. Amin Younes, 14. Florian Neuhaus, 17. Florian Wirtz.