Meci colosal în Anglia. 10 goluri marcate de Liverpool și Arsenal pe „Anfield Road”

Liverpool s-a calificat în „sferturile” Cupei Ligii după ce a învins-o pe Arsenal Londra, scor 5-5 și 5-4 după loviturile de departajare

Liverpool și Arsenal au fost protagonistele unui meci colosal, miercuri, pe „Anfield Road”, în „optimile” Cupei Ligii. Întâlnirea s-a încheiat 5-5, iar „cormoranii” merg mai departe după ce s-au impus la loviturile de departajare, scor 5-4.

Gazdele au deschis scorul după autogolul lui Shkodran Mustafi (6), oaspeții au trecut în avantaj datorită reușitelor lui Di Pascua (19), Gabriel Martinelli (26 și 36). Liverpool a redus din diferență prin James Milner (43 - penalty), „tunarii” au mai punctat grație lui Maitland-Niles (54). Oxlade-Chamberlain (58) și Divock Origi (62) au egalat, Arsenal a trecut în avantaj prin Joe Willock (70). Meciul a ajuns la loviturile de departajare, după golul marcat de Origi în minutul 90+4, acolo unde „cormoranii” au învins cu 5-4.