Lionel Messi, debut de vis la Inter Miami. Finalul de meci a semănat cu un scenariu de film. Video

Lionel Messi, debut de vis la Inter Miami. Finalul de meci a semănat cu un scenariu de film. Video Lionel Messi, o nouă viață la Miami / Sursă foto: Facebook

Lionel Messi a jucat primele sale minute pentru noua echipă, Inter Miami. Superstarul argentinian a intrat pe teren în repriza a doua și a fost decisiv în ultimele secunde.

Fotbalistul argentinian Lionel Messi a marcat din lovitură liberă, în minutul 90+4, golul victoriei lui Inter Miami la debutul său în tricoul echipei americane, ce s-a impus cu 2-1, vineri, la Fort Lauderdale, în faţa mexicanilor de la Cruz Azul, în Leagues Cup.

Intrat în minutul 54, campionul mondial argentinian a oferit noii sale echipe un prim succes în această competiţie inedită care opune cluburi din liga nord-americană (MLS) şi cea mexicană. Messi a transformat lovitura liberă obţinută tot de el în preajma careului advers.

Debut perfect pentru Lionel Messi

Robert Taylor a deschis scorul pentru Inter Miami în minutul 44. Uriel Antuna a egalat în minutul 65.

Spaniolul Sergio Busquets a fost introdus de antrenorul lui Inter Miami în minutul 54, odată cu Messi. Starul argentinian a declarat după meci: "Ştiam că trebuie să marchez, era ultima fază a meciului. Voiam să marchez ca să nu ajungem la lovituri de departajare. Pentru noi era foarte important să obţinem această victorie, este un turneu nou, asta ne va da încredere pentru viitor". conform Agerpres.

Reușita a fost postată pe pagina oficială de Twitter a campionatului american, alături de descrierea elocventă "Lionel Andres Messi nu este om".

Inter Miami adună star după star, în condițiile în care l-a transferat în această vară pe superstarul Lionel Messi. Formația din MSL a mai bătut palma cu un jucător de legendă.

Și Jordi Alba s-a alăturat celor de la Inter Miami

Fundaşul stânga spaniol Jordi Alba va fi coleg la Inter Miami cu Lionel Messi şi Sergio Busquets, foştii săi colegi de la FC Barcelona, a anunţat marţi proprietarul clubului din Liga profesionistă nord-americană de fotbal (MLS), informează AFP.

„Jordi Alba va semna astăzi”, a spus Jorge Mas după antrenamentul echipei din Florida. Fostul internaţional spaniol (93 de selecţii), în vârstă de 34 de ani, era fără club după ce contractul său cu Barca a expirat la finalul sezonului trecut.