Liverpool a câștigat fără probleme marele derby cu Manchester City. „Cormoranii” zboară spre titlul din Premier League

Liverpool și-a mărit avansul în clasamentul din Premier League, după ce a trecut de Manchester City, scor 3-1

FC Liverpool a obținut o victorie esențială în cursa pentru câștigarea titlului din Premier League. Duminică, pe „Anfield Road”, oamenii lui Jurgen Klopp s-au impus în meciul cu Manchester City, scor 3-1, în etapa a 12-a. Scorul a fost deschis în minutul 6, de Fabinho, iar Mohamed Salah a dublat avantajul în minutul 13. În a doua repriză, „cormoranii” au mai punctat datorită lui Sadio Mane (51), oaspeții au marcat golul de onoare în minutul 78, grație lui Bernardo Silva.

Liverpool se află pe primul loc al clasamentului, cu 34 de puncte, urmată de Leicester și Chelsea (26 de puncte). Manchester City este pe locul 4 cu 25 de puncte.