LIGA I. Viitorul a făcut INSTRUCȚIE cu Dinamo, Ianis Hagi a reușit „o dublă”. „Roș-albii” sunt la 1 punct de RETROGRADARE

FC Viitorul a trecut fără probleme de Dinamo, scor 4-1, într-o confruntare disputată, sâmbătă, la Ovidiu, în etapa a 17-a a Ligii I.

Viitorul lui Gică Hagi a reușit un meci entuziasmant în fața celor de la Dinamo, în runda a 17-a a Ligii I Betano. Dobrogenii au câștigat cu scorul de 4-1 și i-au trimis pe „roș-albi” în zona retrogradării. Gazdele au deschis scorul prin Denis Drăguș, în minutul 4, dinamoviștii au reintrat în joc după reușita lui Mattia Montini (13). Apoi, în minutul 32, Vlad Olteanu a fost eliminat pentru cumul de cartonașe, iar echilibrul s-a rupt. Viitorul a intrat cu avantaj la pauză, după golul lui Ianis Hagi (37), pentur ca Vlad Achim să ducă scorul la 3-1 în minutul 77. Hagi jr. a reușit „dubla”, în minutul 90, apoi gazdele mai puteau înscrie încă o dată, dar la ultima fază, Alexandru Mățan a ratat un penalty.

FC Viitorul se află pe poziția a 2-a a clasamentului, cu 32 de puncte, la 4 distanță de lidera CFR Cluj. Pe 3 este FCSB, 31 de puncte, un meci în minus. Dinamo ocupă locul al 10-lea, cu 18 puncte, cu unul mai mult decât Concordia Chiajna, echipă aflată pe ultima poziție retrogradabilă.