LIGA I: Dinamo - CS Tr. Severin 4-2. Într-o atmosfer? dezolant?, „câinii ro?ii” s-au dezl?n?uit dup? pauz?

Etapa a 18-a (prima a returului) din Liga I la fotbal a început vineri cu o partid? superb?, „U” Cluj - Pandurii Tg. Jiu, scor 1-1, ?i s-a încheiat luni sear?, cu o nou? victorie a dinamovi?tilor: 4-2 cu „lanterna ro?ie” CS Turnu Severin, într-un meci disputat cu tribunele aproape goale.

Runda a demarat cu un meci intens ?i deschis, între nevoia?a „U” Cluj ?i ofensiva Pandurii. A rezultat o partid? pl?cut?, în care ardelenii au ratat cât pentru tot campionat, prin brazilienii din atac, inclusiv câteva ac?iuni de singuri cu portarul Mingote (o dat? de la punctul cu var). „U” Cluj a ar?tat astfel c? „n-a murit", evoluând cu disperare pe alocuri. ?i oaspe?ii au irosit ocazii. Petre Grigora? n-a venit la Cluj, fiind bolnav. R?cit, „Grig” a urm?rit meciul la TV ?i a dat indica?ii prin telefon. FC Bra?ov a confirmat dup? sucesul în fa?a Stelei ?i a învins din nou Campioana CFR Cluj a mai pierdut dou? puncte importante. CFR a remizat la Media?. În finalul meciului, de?i erau cu un om mai pu?in pe teren, gazdele au ratat ?ansa de a învinge campioana.  Petrolul s-a impus duminic?, în deplasare, în fa?a forma?iei Ceahl?ul Piatra-Neam?, 2-0. Tot duminic?, FC Vaslui a trecut, acas?, de Rapid. Severinenii, cu un om în minus În ultimul meci al etapei a 18-a, Dinamo a câ?tigat cu scorul de 4-2 partida cu CS Turnu Severin, coda?a clasamentului Ligii I. „Câinii ro?ii” au avut îns? de tras pentru a ob?ine victoria. Oapse?ii au deschis scorul în minutul 15, când Neac?a a transformat un penalty pe care tot el l-a ob?inut, iar apoi Vancea a ratat de dou? ori singur cu portarul dinamovist B?lgr?dean. Cosmin Matei i-a trezit la via?? pe „câini”, egalând în minutul 34, iar în repriza secund?, elevii lui Dorinel Munteanu s-au dezl?n?uit ?i au marcat de 3 ori în decurs de numai 9 minute. Misiunea dinamovi?tilor a devenit ?i mai u?oar?, dup? ce oaspe?ii au r?mas în inferioritate numeric? în minutul 57, când Kader Barry a primit cartona?ul ro?u. Cu toate acestea, „lanterna ro?ie” a Ligii I a mai reu?it s? puncteze o dat? în ultimele 10 minute de joc, când Joel Thomas l-a învins pe B?lgr?dean cu un „trasor” de la 25 de metri. Spre deosebire de precedentele jocuri de acas? ale „câinilor ro?ii”, care s-au desf??urat pe „Arena Na?ional?”, meciul cu severinenii s-a disputat în „Groap?”. Fanii nu s-au înghesuit deloc în tribunele stadionului din ?oseaua ?tefan cel Mare, la aceast? partid? fiind prezen?i aproximativ 200 de suporteri! Astra Giurgiu î?i p?streaz? pozi?ia secund? în clasament, dup? victoria clar?, scor 4-0, ob?inut? luni sear?, pe teren propriu, în fa?a Gloriei Bistri?a. La Gala?i, CSMS Ia?i a câ?tigat cu un surprinz?tor 3-0 în fa?a O?elului.  Rezultatele etapei a 18-a a Ligii I la fotbal Vineri „U” Cluj - Pandurii Tg. Jiu 1-1 Marcatori: V. Dinu (38) / A. Rusu (72) Concordia Chiajna - Steaua 0-6 Marcatori: Chiriche? (14), Rusescu (33 ?i 41), Nikolici (49), Cr. T?nase (55), Rocha (76) Sâmb?t? FC Bra?ov - Viitorul Constan?a 3-1 Marcatori: Mateiu (32), Buga (54), G. P?un (90+1) / Chi?u (24) Gaz Metan Media? - CFR Cluj 1-1 Marcatori: Llullaku 59 / Valente 36 Duminic? Ceahl?ul P. Neam? - Petrolul Ploie?ti 0-2 Marcatori: Bokila (53), Hoban (87) FC Vaslui - Rapid 1-0 Marcator: Jumisse (29) Luni O?elul Gala?i - CSMS Ia?i 0-3 Marcator: Onofra? (34, 74 ?i 90) Astra Giurgiu - Gloria Bistri?a 4-0 Marcatori: Fatai (37), Distefano (40 ?i 66), Budescu (72) Dinamo - CS Tr. Severin 4-2 Marcatori: C. Matei (34), D?nciulescu (47), Alexe (51-penalty), ?ucudean (56) / Neac?a (15-penalty), J. Thomas (80)