LIGA EUROPA. Valencia - Basel, 5-0. „Liliecii” reușesc o calificare COLOSALĂ în semifinale!

Valencia a trecut de fosta adversară a Stelei, din grupele Ligii Campionilor, după un meci istoric.

Valencia a scris istorie, joi seară, în cupele europene. Spaniolii au trecut de FC Basel, scor 5-0, în sferturile de finală ale Ligi Europa, după ce, în tur, „liliecii” pierdusesă în Elveția, scor 0-3. Gazdele au condus cu 2-0 la finalul primei reprize, după reușitele lui Alcacer (38) și Vargas (43), iar primul jucător a dus meciul în prelungiri, cu reușita din minutul 70. În timpul suplimentar, gazdele au avut o misiune ușoară. Diaz (101) și Sauro (105), jucători ai celor de la Basel, au fost eliminați și „ceasornicarii” au mai încasat două goluri: Alcacer (113) și Bernat (118).

O calificare de poveste a reușit și FC Sevilla, o altă formație iberică. Andaluzii au trecut pe teren propriu de FC Porto, scor 4-1. Pentru gazde au punctat Rakitici (5 - penalty), Vitolo (26), Bacca (29) și Gameiro (79), iar pentru lusitani a redus din diferență Quaresma (90+2).

La Torino, Juventus a câștigat, scor 2-1, întâlnirea cu Lyon. Pentru piemontezi au punctat Pirlo (4) și Umtiti (68 - autogol), iar pentru oaspeți a înscris Briand (18). În tur, italienii au câștigat cu 1-0.

Benfica merge și ea în penultimul act al ultimei competiții, după victoria cu 2-0, obținută pe teren propriu, contra olandezilor de la AZ Alkmaar. Rodrigo (39 și 71) a contribuit cu două goluri, iar în tur, Benfica se impusese cu scorul de 1-0.