Evenimentul Zilei > Actualitate > Liga Europa: Turcii eliminaţi dramatic. Trabzon, la penalty-uri, la Székesfehérvár. Bursa, după prelungiri, la Enschede

Liga Europa şi-a desemnat aseară echipele care vor participa în faza grupelor. PSV a reuşit scorul fazei competiţiei, 9-0 cu muntenegrenii de la Zeta. Meci dramatic la Bordeaux.

Videoton Székesfehérvár a reuşit una dintre surprizele serii în Europa League. Ungurii portughezului Paulo Sousa au trecut, la penalty-uri (scor 4-2), de turcii de la Trabzonspor! În tur fusese 0-0.
O altă formaţie din Turcia, Bursaspor, a pierdut dramatic calificarea după prelungiri, la Enschede, 1-4. În tur, Bursaspor bătuse cu 3-1.
Dramatism şi pe Stade Chaban-Delmas din Bordeaux. Gazdele s-au calificat  printr-un gol marcat din penalty de Yoan Gouffran în minutul 93 al meciului cu sârbii de la Crvena Zvezda (scor final 3-2).
Sârbii au condus cu 1-0 şi au egalat la 2-2 în minutul 90!!! În tur fusese 0-0.
Surpriză şi la Nicosia, acolo unde APOEL Nicosia, după 1-1 în deplasare, au pierdut acasă, 1-3, în faţa azerilor de la Neftchi Baku.
Iată meciurile din manşa secundă a play-off-ului Europa League:

28 august
Dinamo Moscova – VfB Stuttgart 1-1 (0-0) [0-2]

ieri
Dila Gori – CS Marítimo 0-2 [0-1]Dnipro Dnipropetrovsk – Slovan Liberec 4-2 [2-2]APOEL Nicosia- Neftchi Baku 1-3 [1-1]ŢSKA Moscova – AIK 0-2 [1-0]Hapoel Tel Aviv – F91 Dudelange 4-0 [3-1]HJK Helsinki – Athletic Bilbao 3-3 [0-6]PSV Eindhoven – Zeta 9-0 [5-0]Rosenborg BK Trondheim – Legia Varşovia 2-1 [1-1]sc Heerenveen- Molde FK 0-2 [0-2]BSC Young Boys – FC Midtjylland 0-2 [3-0]Sparta Praga – Feyenoord 2-0 [2-2]Steaua Bucureşti – Ekranas Panevezys 3-0 [2-0]Metalist Kharkiv – Dinamo Bucureşti 2-1 [2-0]Racing Genk – FC Luzern 2-0 [1-2]Viktoria Plzen – Lokeren 1-0 [1-2]Club Brugge – Debreceni VSC 4-1 [3-0]Girondins Bordeaux – Crvena Zvezda 3-2 [0-0]Olympique Marseille – Sheriff Tiraspol 0-0 [2-1]Videoton FC Székesfehérvár – Trabzonspor 0-0 4-2 la lov. de departajare [0-0]Hannover 96 – Slask Wroclaw 5-1 [5-3]Internazionale Milano – FC Vaslui 2-2 [2-0]Levante UD – Motherwell 1-0 [2-0]Partizan Beograd – Tromsø IL 1-0 [2-3]Rapid Viena – PAOK Salonic 3-0 [1-2]AZ Alkmaar – Anzhi Makhachkala 0-5 [0-1]FC Twente Enschede – Bursaspor 4-1 după prelungiri [1-3]Lazio – Mura 05 3-1 [2-0]Newcastle United – Atromitos 1-0 [1-1]Liverpool FC – Hearts 1-1 [1-0]Sporting CP – AC Horsens 5-0 [1-1]

Publicat in categoriile: Actualitate