LIGA CAMPIONILOR. PSG - FC Barcelona, 1-3. „Canibalul” Suarez a luat cina la Paris

PSG nu a putut să le facă față celor de la FC Barcelona, în partida de miercuri, disputată pe teren propriu, în prima manșă a sferturilor de finală din Liga Campionilor.

FC Barcelona este ca și calificată în semifinalele Ligii Campionilor după victoria obținută, miercuri, la Paris, în fața celor de la PSG, scor 3-1. Fără Ibrahimovici și Veratti, piese esențiale din echipa lui Laurent Blanc, parizienii nu au putut să le țină piept catalanilor. Mai mult, în minutul 21 Thiago Silva s-a accidentat și a fost înlocuit cu David Luiz, nerefăcut complet. Aflat în suferință, cel mai scump fundaș din lume nu a făcut față ritmului și avea să fie umilit de Luis Suarez. Mai întâi, Neymar a deschis scorul în minutul 18, iar în a doua repriză, Suarez a marcat „o dublă” senzațională. La ambele goluri, uruguayanul a trecut mingea printre picioarele lui David Luiz și a punctat triumfător. PSG a redus din diferență după ce Mathieu a marcat în propria poartă, în minutul 82.

Însă, lovitura serii au dat-o portughezii de la FC Porto, care au câștigat pe teren propriu partida cu Bayern Munchen, scor 3-1. Pentru gazde au înscris Quaresma (3 - penalty și 10) și Martinez (65), iar pentru bavarezi a marcat Alcantara (28). Meciurile retur se vor disputa marțea viitoare.