LIGA CAMPIONILOR. Ajax Amsterdam a lovit din nou. „Lăncierii” au eliminat-o pe Juventus Torino. Barcelona a făcut instrucție cu Manchester United

Ajax Amsterdam s-a calificat, marți, în semifinalele Ligii Campionilor, datorită succesului înregistrat, în deplasare, cu Juventus Torino, scor 2-1.

Ajax Amsterdam este marea revelație a sezonului Ligii Campionilor. Olandezii au trecut de sferturile de finală, pentru că au reușit să-o elimine pe Juventus Torino, scor 2-1 în returul disputat pe terenul piemontezilor. Cristiano Ronaldo a deschis scorul pentru gazde, în minutul 28, oaspeții au revenit grație lui Donny van de Beek (34). În minutul 67, Ajax Amsterdam a lovit decisiv, prin Matthijs de Light (67). În tur, scorul a fost egal, 1-1. În „optimi”, „lăncierii” o eliminaseră pe Real Madrid, după ce pierduseră acasă, scor 1-2, și se impuseseră în deplasare, scor 4-1.

Tot marți, FC Barcelona a trecut cu 3-0 de Manchester United, pe teren propriu, goluri marcate de Lionel Messi (16 și 20) și Philippe Coutinho (61). În tur, catalanii învinseseră cu 1-0.

Miercuri se dispută meciurile FC Porto - FC Liverpool (în tur, 0-2) și Manchester City - Tottenham (0-1).