Juventus câștigă pentru a 8-a oară consecutiv titlul în Italia. Piemontezii sărbătoresc după dezastrul din Liga Campionilor

Juventus Torino a câștigat un nou titlu în Italia, după victoria obținută, sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-1 cu Fiorentina, în etapa a 33-a din Serie A.

Juventus Torino continuă să domine fără probleme Serie A, o competiție în care face legea. Pentru a 8-a oară consecutiv, „alb-negrii” au devenit campionii Italiei, grație succesului înregistrat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-1, în fața Fiorentinei. Juve avea nevoie de un egal, dar a reușit să-și adujudece trei puncte. Toscanii au deschis scorul prin Nikola Milenkovici, în minutul 6, gazdele au revenit datorită reușitelor lui Alex Sandro (37) și German Pezzella, autogol în minutul 53. Juventus a ajuns la 83 de puncte și este urmată de Napoli (63 și un meci mai puțin disputat). În total, torinezii au ajuns la 33 de titluri. Succesul cade numai bine pentru „Bătrâna Doamnă”, care miercuri a fost eliminată din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, de Ajax Amsterdam, scor 1-1 și 1-2.