Jurgen Klopp a adus al doilea titlu la Dortmund

Antrenorul în vârstă de 44 de ani a făcut posibilă repetarea performanţei de anul trecut.

Echipa de fotbal Borussia Dortmund şi-a păstrat titlul în Germania, reuşind sâmbătă să pună mâna pe laurii acestei ediţii de campionat, după 2-0, acasă, cu Borussia Mönchengladbach. Cu două runde rămase până la final, "galben-negrii" au adunat 75 de puncte. Bayern München va termina pe locul 2, având 67 de puncte. Bavarezii au obţinut sâmbătă o victorie inutilă, în deplasare, cu Werder Bremen (2- 1), dar petrecerea s-a dat la Dortmund, unde jucătorii şi antrenorii au făcut baie cu bere. Fotbaliștii de la Borussia au băut bere pe nerăsuflate. Antrenorul Jurgen Klopp (foto stânga) este artizanul succesului FOTO: REUTERS Titlul din sezonul trecut a fost confirmat de prestaţia sigură din actuala stagiune. Chiar dacă n-a făcut mare brânză în Liga Campionilor, Borussia, formaţia germană cu cel mai mare număr de spectatori la meciurile de pe teren propriu, a ţinut steagul sus în competiţia internă. Marea învinsă, Bayern München, trage tare să prindă, la mijlocul acestei săptămâni, finala în Liga Campionilor. A învins-o, în tur, pe Real Madrid (2-1).