Judo. Un nou succes românesc. Medalie de aur la cadeți pentru Alex George Creț

Judo. Prima medalie de aur pentru România la Campionatul European de cadeţi de la Cluj-Napoca a fost adusă de bihoreanul Alex George Creţ.

El s-a impus în finala categoriei de 90 de kilograme. Alex a fost premiat de Cozmin Guşă, preşedintele federaţiei române de judo. Sportivul român a mai câștigat o medalie de aur în luna martie, la cupa europeană de judo de la Zagreb. În prima zi a competiţiei de la Cluj-Napoca, Iasmina Covaciu, Alexandra Pasca și Alexandru Matei au luat medalii de argint, iar Giorgia Hagianu - medalia de bronz.

Sportivii români au reuşit patru clasări pe podium, sâmbătă, în prima zi a Cupei Europene de judo pentru cadeţi de la Cluj-Napoca.

Trei judoka au terminat pe locul al doilea, Alexandru Matei (cat. 50 kg), Iasmina Covaciu (48 kg) şi Alexandra Paşca (52 kg), în timp ce Giorgia Hangianu (44 kg) a ocupat locul al treilea.

Alţi doi sportivi români au ratat medaliile de bronz şi s-au clasat pe locul al cincilea, Ioan Dzitac (55 kg) şi Anne Brebinaru (44 kg).

România participă la Cupa Europeană de cadeţi cu 93 de judoka, dintre care 51 la masculin şi 42 la feminin.

La startul competiţiei s-au aliniat 563 de sportivi din 28 de ţări, 341 la masculin şi 222 la feminin.