JOCURILE OLIMPICE de IARNĂ. Eva Tofalvi, evoluție sub așteptări la biatlon. Ce rezultate au mai obținut românii

Eva Tofalvi s-a clasat, sâmbătă, pe locul 81 în proba de sprint a biatlonului și nu va avea dreptul de-a lua startul la urmărire.

Românca Eva Tofalvi a participat, sâmbătă, la proba de sprint a biatlonului, din cadrul Jocurilor Olimpice de Iarnă de la PyeongChang, și s-a clasat pe poziția a 81-a din 87 de concurente. Din această cauză, sportiva „tricoloră” nu va avea voie să să participe la proba de urmărire. La sprint, pe prima poziție a terminat Laura Dahlmeier (Germania). Tot sâmbătă, Andrei Turea a terminat pe locul 26 în proba de sanie simplu masculin, la finalul celor două manșe, iar Valentin Crețu a închiat pe poziția a 33-a.