Ionuț Radu, din nou MAGIC în poarta lui Genoa. LAUDE din partea italienilor | VIDEO

Genoa a obținut o victorie importantă, aseară, în deplasare, cu Empoli, scor 3-1, meci în care Ionuț Radu a impresionat din nou în poarta „Grifonului”.

Ionuț Radu (21 de ani) a avut două parade de excepție în prima repriză și a salvat-o, astfel, pe Genoa în momentele critice în momentul când Empoli căuta egalarea.

Însă, căpitanul naționalei U21 a României a greșit în repriza a doua, după ce a fost jenat de coechipierii săi, iar gazdele au reușit să egaleze. În final, Genoa a oprit tabela la 3-1 și a urcat pe locul 13 în Serie A şi este la nouă puncte de locurile retrogradabile.

Un miracol. Radu și-a pus pelerina lui Superman”, a tritrat cotidianul genovez Il Seccolo XIX, iar Gazzetta dello Sport a notat despre Radu „Două parade-capadoperă. A fost decisiv în prima repriză”.

Ionuț Radu a primit cea mai mare notă a meciului, 7, la fel ca Lazovici (gol și assist), Criscito și antrenorul Prandelli.

Empoli - Genoa, 1-3 (Di Lorenzo 63 / Kouame 18, Lazovic 70, Sanabria 73).