Simona Halep a ratat calificarea în semifinalele Turneului Campioanelor

Simona Halep a ratat pentru al cincilea an la rând calificarea în semifinalele Turneului Campioanelor, după ce, astăzi, a cedat în ultimul meci din Grupa Violet.

S. Halep - Ka. Pliskova, 0-6, 6-2, 4-6

Halep (5 WTA) și Pliskova (2 WTA), bune prietene în afara terenului, s-au întâlnit, astăzi, la Shenzhen, pentru a se duela în derbyul Grupei Violet. Ambele jucătoare aveau în cont câte o victorie și câte o înfrângere.

Primul set nu a contat decât pentru Karolina Svitlonia. În doar 20 de minute, jucătoarea din Cehia a câștigat setul la 0, după prestația incredibil de slabă a lui Halep. Întrecută la toate capitolele de Plikova în acest prim set, Simona a apelat la indicațiile lui Darren Cahill, lucru ce s-a dovedit a fi decisiv mai departe.

Contrar jocului arătat în prima parte a partidei, constănțeanca a revenit în forță în al doilea set. Cehoaica a reușit să restabilească egalitatea, la 2-2, dar de acolo, Halep s-a desprins și trimis meciul în „decisiv”.

În setul al treilea, Halep și Pliskova au mers cap la cap până la scorul de 2-2. De aici, cehoaica s-a desprins până la 5-2, după care Halep a reușit să reducă din diferență până la 4-5. În acest set, Darren Cahill s-a legat de Halep la un on-court coaching. „Simona, Simo, uită-te la mine! În ultimele trei game-uri ai fost făcută de ruşine pe teren. Haide! Nu poţi să câştigi acest meci dacă joci cum ai făcut-o în ultimele trei game-uri!

Trebuie să intri în meci. Concentrează-te pe teren. Nu ai avut niciun motiv să pierzi cum ai făcut-o aici. Pierzi energie, pierzi adâncime în lovituri. Ai vreo şansă să te regăseşti în acest set? Uită de scor! Cum o să închei acest meci? Poţi să-l termini cu energie şi cu plină concentrare sau poţi. (...)”, i-a spus australianul elevei sale.

Așadar, Simona Halep a ratat pentru a cincea oară prezența în semifinalele Turneului Campioanelor, în vreme ce Karolina Plikova a acces în „careul de ași” al doilea an consecutiv. După evoluția de la Shenzhen, Simona Halep va fi recompensată cu 570.000 de dolari şi 500 de puncte WTA.

Sâmbătă, vor avea loc semifinalele Elina Svitolina - Belinda Bencic (ora 12:30) și Ashleigh Barty - Karolina Pliskova (ora 14:00) - ambele în direct la Digi Sport 2.

..........................................................................................

4-6, Game, set, match pentru Karolina Pliskova!

4-5, Simona câștigă un game important și face un nou break.

3-5, Halep găsește puterea să mai reducă din diferență.

2-5, Sportiva de Cehia are prima șansă la câștigarea meciului.

2-4, Halep dă semne de slăbiciune, iar Pliskova se distanțează.

2-3, Al treilea game la rând pentru adversara Simonei.

2-2, Pliskova bifează break-ul, iar jocul a devenit din ce în ce mai strâns.

2-1, Pliksova îi taie elanul Simonei.

2-0, Al șaselea game consecutiv reușit de constănțeancă.

1-0, Debut cu break pentru Simona.

A început setul decisiv.

6-2, Set, Halep!

5-2, Un nou break pentru Halep. Constănțeanca e la un game distanță de câștigarea setului secund.

4-2, Românca se impune în acest game, după ce a revenit de la 15-30.

3-2, Break, Halep. Simona câștigă un game important și intră din nou în avantaj.

2-2, Game la 0 și break pentru cehoaică.

2-1, Pliskova reduce din diferență.

2-0, Simona a început să simtă jocul și își mărește avantajul.

1-0, Halep debutează cu un break și game la o.

Start în setul secund.

0-6, Karolina Pliskova câștigăt primul set printr-o manieră incredibilă.

0-5, Un nou game excelent reușit de Pliskova.

0-4, Agresivitatea cehoaicei o pune în dificultate pe Halep. Al doilea break pentru adversara româncei.

0-3, Halep nu pare că și-a intrat încă ritm, iar adversara sa se distanțează pe tabelă. game la 0 pentru Pliskova.

0-2, Break, Svitolina.

0-1, Sportiva din Cehia începe agresiv și câștigă game-ul pe propriul serviciu.