Simona Halep, prima reacție după victoria cu Venus. A prefațat și MARELE MECI cu Serena Williams, de la Mebourne

După victoria spectaculoasă reușită, astăzi, în fața lui Venus Williams (scor 6-2, 6-3), Simona Halep a mărturisit că a jucat cel mai bun tenis din acest început de sezon.

Totodată, lidera WTA a discutat și despre duelul din „optimi”, programat luni, cu Serena Williams. „Am jucat cel mai bun tenis de până acum, în acest an. Este o mare provocare să joc în faţa surorilor Williams. Acesta a fost un meci de pregătire perfect înaintea meciului cu Serena. Ambele jucătoare sunt mari campioane, dar încerc să rămân centrată pe ce am de făcut. Va fi o provocare meciul viitor”, a declarat Simona, la interviul de după meci.

Serena Williams a obținut, astăzi, o victorie zdrobitoare, în turul III la Melbourne, 6-2, 6-1, în 67 de minute, în faţa tinerei reprezentante a Ucrainei, Dayana Yastremska (18 ani, 57 WTA).

Halep şi Serena (37 ani, 16 WTA) s-au întâlnit până acum de nouă ori, americanca obţinând opt victorii. Singurul succes al Simonei, unul categoric, cu 6-0, 6-2, s-a întregistrat la Turneul Campioanelor în 2014. Ultima confruntare dintre cele două a avut loc în 2016, la US Open, când Serena se impunea în sferturi cu 6-2, 4-6, 6-3.